540 Kap. XLVI. Jac. de Ravanis u. Lulius. II. Raimundus Lullus. Car. Bouilli epist. in vitam Raemundi Lullii Eremitae, in dessen opusculis (voran steht ein Comm. über das Evangelium Johannis) Paris. ap. Ascensium 1511. 4to fol. XXXIV-XL. Neue Ausgabe ib. 1514. 4to. Wadding annales ordinis minorum ed. Rom. 1732. sq. fol. T. 4. p. 421—423. T. 5. p. 157. 240. 316. T. 6. p. 199. p. 229—240. (über das Leben). Wadding Scriptores ordinis minorum Rom. 1650 fol. p. 295—304 (über die Schriften). Nic. Antonii bibl. Hispana vetus Lib. 9. Cap. 3. Der Katalog der Schriften ist aus Wadding genommen. Joannis a S. Antonio bibliotheca Franciscana Matriti 1733 f. T. 3. p. 34—55. Vita R. Lulli im ersten B. der seltenen Opera R. Lulli Mogunt. 1721—1742. fol. 22). Obgleich dieser berühmte Mann in der Geschichte der Rechtswissenschaft nicht genannt zu werden pflegt, so darf er doch nicht übergangen werden, da sein Versuch einer Reform aller Wissenschaften auch auf die Rechtswissenschaft in eigenen Schriften ausgedehnt wurde. 24) Ich habe von dieser Ausgabe gesehen Tom. 1—6. und Tom. 9. 10. Der siebente und achte sind, wie es scheint, gar nicht herausgekommen.

II. Raimundus Lullus. 541 Er war geboren auf der Insel Majorca, aber aus einer Aragonischen edlen Familie. Ueber sein Geburtsjahr schwanken die Angaben zwischen 1234. und 1236. Seine Jugend, bis weit in das männliche Alter hinein, war sehr ausschweifend. Eine besondere Begebenheit brachte ihn plötzlich zur Besin= nung 23), er bereute sein bisheriges Leben, und zog sich in eine wüste Einsamkeit zurück, wo er durch Visionen auf zwey verschiedene Bestrebungen geführt wurde, die er sein übriges Leben hindurch mit dem heftigen Eifer eines Schwärmers standhaft verfolgte. Das eine Streben war auf die Bekehrung der Un= gläubigen gerichtet. Er lernte orientalische Sprachen, reiste zu Päbsten und Königen, suchte überall die Stiftung von Missionsklöstern zu bewirken, und pre= digte Kreuzzuge: alles fruchtlos. Mehrmals zog er selbst nach Asien und Afrika, wo er sich den größten Mühseeligkeiten und Gefahren aussezte. Auf einer solchen Reise, im J. 1315., also in seinem hohen Alter, wurde er in Afrika so mishandelt, daß er auf der Rückreise im Schiffe starb. — 25) Er liebte eine schöne Frau mit heftiger Leidenschaft, aber hoffnungslos. Endlich suchte ihn diese dadurch zu entfernen, daß sie ihm ihren Busen zeigte, der von einem Krebsschaden zerstört war. Der Schrecken über diese unerwartete Erscheinung brachte bey Lullus eine gänzliche Sinnesänderung hervor.

542 Kap. XLVI. Jac. de Ravanis u. Lullus. Sein zweytes, gleichzeitiges Streben gieng auf die gänzliche Reform aller Wissenschaften, vermittelst seiner großen Kunst (ars magna), worauf er durch eine übernatürliche Eingebung geführt worden war. Er stellte eine Anzahl allgemeiner Begriffe auf, durch deren verschiedene Combinationen alle Aufgaben in jeder Wissenschaft sollten gelöst werden können. Die Com= binationen selbst wurden durch Vertheilung jener Begriffe in feste und bewegliche Kreise erleichtert, wodurch eine Art von Rechenmaschine entstand, welche Jeden in den Stand setzen sollte, die Wissenschaften auf halb mechanischem Wege in kurzer Zeit zu erlernen und nach Belieben zu erweitern 26). Zu diesem Zweck schrieb er eine große Zahl von Büchern: das Verzeichniß bey Wadding enthält allein an sicheren Schriften 321., und dieses Verzeichniß ist von Joh. a S. Antonio noch erweitert worden 21); die meisten derselben sind nur klein, und enthalten auch häu. n - 26) Vgl. Morhof polyhistor Lib 2. Cap. 5., wo auch von vielen späteren Schriften über des Lullus Erfindungskunst Nachricht gegeben wird. — Tennemann Geschichte der Philosophie B. 8. S. 829—839. 27) Die vollständigste Sammlung von Handschriften ist die, welche ehemals in der Mannheimer Bibliothek war, und jezt in der Münchner ist. Es sind theils alte Handschriften, theils neue Abschriften von solchen, viele derselben sind aus Spanien gekommen. Die Sammlung ist bey der Mainzer Ausgabe der sämmtlichen Werke benuzt, aber, wie es scheint, nicht vollständig.

II. Raimundus Lullus. 543 fig nur die Wiederholung derselben Gedanken. Es scheint übrigens, daß er die meisten erst sehr spät geschrieben hat, wenigstens fallen diejenigen, deren Abfassungszeit bekannt ist, größtentheils in die lezten zwanzig Jahre seines Lebens 28). Nach seinem Tode wurde er von Vielen als Heiliger und Märtyrer verehrt, besonders von den Franciscanern, an deren Orden er sich als Laie angeschlossen hatte: Andere verfolgten selbst sein Andenken, wie denn besonders von den Dominicanern aus seinen Schriften viele Ketzereyen ausgesucht und verdammt wurden. Zu unsrer Aufgabe gehört nur die Anwendung, welche Lullus von seiner großen Kunst auf die Rechtswissenschaft machte. Man könnte glauben, daß er auf des Jacobus de Ravanis Anwendung der dialektischen Methode Einfluß gehabt hätte; allein eine geschichtliche Spur ist dafür nicht vorhanden, die erhaltenen Vorlesungen des Jacobus enthalten davon Nichts, und die literarische Thätigkeit des Lullus scheint auch in eine Zeit zu fallen, worin Jacobus schon das Lehramt mit dem Geschaftsleben vertauscht hatte, ja großentheils erst in die Zeit nach dessen Tod. Eben so scheint auf andere Rechtslehrer die Erfindung des Lul= lus nicht eingewirkt zu haben. Seine Erscheinung steht also ganz vereinzelt da, ist aber für sich selbst 28) Tennemann a. a. O. S. 832.

544 Kap. XLVI. Jac. de Ravanis u. Lullus. so merkwürdig, daß sie nicht mit Stillschweigen übergangen werden darf. Unter den einzelnen Schriften des Lullus betreffen Sieben die Rechtswissenschaft. Von diesen habe ich Fünf gesehen und Zwey derselben sind gedruckt. 1. Ars juris particularis. Anfang: Quoniam vita hominis brevis 29). Handschriften: München bibl. Palat. II. 335. Num. 8. des Bandes. Neue Abschrift einer Hs. in England. Ebendaselbst VII. 1504. 4to sec. 14. Ebendaselbst VII. 1567. 8vo. Bloße Abschrift der gedruckten Ausgabe. Wien jus civile 275. 4to sec. 15. Ausgabe: „Ars Juris Illuminati Doctoris Raymundi Lulii.“ Zueignung von Salvator Gavellus Spoletanus an J. B. Branconius Aquilanus pontif. camerarius. Am Ende steht: „Impressum Rome apud Jacobü Mazochium Die II. men. Apri. M. D. XVI.“ Ueberhaupt 27 Quartblätter. Ein Auszug dieser Schrift findet sich im An= dieses Bandes Num. IX. hang 2. Ars 29) Bey Wadding und Antonius N. CXXVIII. Bey Jo. a S. Antonio p. 50.

545 II. Raimundus Lullus. 2. Ars utriusque juris s. ars brevis de inventione mediorum juris civilis. Anfang: Quoniam scientia est longa 30). Nach der Unterschrift, welche sich gleichlautend in allen Handschriften findet, ist dieses Buch im Januar 1307. zu Montpellier bekannt gemacht worden. Der Anhang dieses Bandes Num. X. enthält einen Auszug daraus. Zwey Stellen müssen, als besonders characteristisch, auch hier bemerklich gemacht werden. Der Jurist soll bey jedem Gesetz zuerst nach den Regeln der großen Kunst prüfen, ob sein Inhalt wahr oder falsch ist. Findet er ihn falsch, so soll er das Gesetz weder in Vorlesungen, noch in Gerichten gebrauchen, er soll aber darüber stille schweigen, um dem Gesetzgeber keine Schande zu zu ziehen. Noch merkwürdiger aber ist die Erklärung, welche hier Lullus über den Unterricht in seiner Kunst giebt. Er unterscheidet drey Classen von Schülern, je nachdem ihre Fähigkeit im Positiv, Comparativ, oder Superlativ stehe. Im ersten Fall brauche der Leh¬ 30) Bey Wadding und Antonius N. CXXVII. Bey Jo. a S. Antonio p. 50. Min V.

546 Kap. XLV. Jac. de Ravanis u. Lullus. rer drey Monate, im zweyten zwey, im dritten nur einen Monat, und von dieser Zeit soll jedesmal die erste Hälfte auf die Theorie, die zweyte auf die praktische Anleitung gerechnet werden. Handschriften: und. Paris aus S. Victor 564 fol. 72—95. 14. München bibl. Palat. VII. 1495. 4to. sec. Ebendas. VII. 1496. 4to sec. 14. Ebendas. VII. 1567. 8., neue Abschrift. Ebendas. II. 336. f. Bloße Abschrift der Pariser Hs. Hss. in Barcellona und Majorca, nach Joh. a S. Antonio. 3. Liber principiorum juris. Anfang: Praesens ars dividitur in duas partes principales 31). Handschriften: Leipzig, Universitätsbibliothek, membr. 4to fol. 80 — 171. der Handschrift. Vgl. Feller p. 325. Majorca, nach Joh. a S. Antonio. 31) Bey Wadding und Antonius N. CXXIX. Bey Joh. a S. Antonio p. 50.

II. Raimundus Lullus. 457 Ausgabe: In der Sammlung der Werke T. 1. p. 1—34 Mogunt. 1721. fol. 12). 4. Ars de jure. Anfang: Quoniam scientia juris est valde prolixa 33). Handschriften: München bibl. Palat. VII. 1496. 4to sec. 14. Barcellona und Majorca, nach Joh. a S. Antonio. 5. Opusculum novae logicae ad scientiam juris et medicinae. 34). Anfang: Cum Jurista et Medicus Handschriften: München bibl. Palat. II. 335. Num. 6. der Handschrift. Neue Abschrift aus einem Original in England. Barcellona, nach Joh. a S. Antonio. Es sind nur wenige Blätter, worin zuerst die Rechtswissenschaft in Sieben Distinctionen abgehan= delt wird, dann eben so die Medicin. 32) Dieses ist die einzige unter den juristischen Schriften des Lullus, welche ich in den Acht vorhandenen Bänden der Mainzer Ausgabe habe finden können. 33) Bey Wadding und Antonius N. CXXX. Bey Joh. a S. Antonio p. 50. Er nennt sie ars de jure s. ars brevis. 34) Steht blos bey Joh. a S. Antonio p. 38. Mm 2

548 Kap. XLV. Jac. de Ravanis u. Lullus. 6. Liber de jure canonico. Handschrift in Majorca, nach Joh. a S. An= tonio p. 50., der allein Nachricht davon giebt. 7. Ars juris arborea. Einzige Nachricht bey Joh. a S. Antonio p. 50., aus zwey Handschriften in Spanien. tstanch K 5

Anhang. I. Anfangsstelle des Apparatus des Azo zum Digestum vetus. II. Vorrede des Alexander de S. Aegidio zu Azo's Lectura über den Codex. III. Probestellen aus den Distinctionen des Hugolinus. IV. Auszug aus der Vorrede von Jacobi Balduini libellus instructionis advocatorum. V. Anfang der Schrift des Bagarottus von den dilatorischen Einreden. VI. Glosse des Roffredus zum Codex. VII. Probestellen aus den alten Quastionensammlungen. VIII. Anfang von Salathielis summa artis notariae. IX. Auszug aus Raimundi Lulli ars juris particularis. X. Auszug aus Raimundi Lulli ars utriusque juris.

unne n dumlogue 0 90 1 e tiuit u mnnimmten ciue alleine non mamme in 211 ihan an de i mit en an 1

Anhang I. Azo in Dig. vetus. 551 I. Anfang von Azo's Apparatus zum Digestum vetus. (Aus Ms. Paris. 4451, verglichen mit 4459). Zu Seite 13. Si omnes scirent quid justitia vellet, sicque omnia observarent, juri semper supersedendum esset. Sed quia nesciunt, vel etiam scientes praetermittunt, ideo juris prudentes ejus voluntatem in scriptis redegerunt, et jura constituerunt, quibus constitutis et ab hominibus cognitis justitiae voluntatem colunt et observant, tum exhortatione praemiorum, tum metu poenarum, quod et de actionibus dici potest, quibus prima jura effectui mancipantur. Az.

552 Anhang II. Alex. de S. Aeg. praef. II. Vorrede des Alexander de S. Aegidio zu Azos Lectura über den Codex. (Aus der gedruckten Ausgabe). Zu Seite 16. Iustinianeae sanctionis thesaurarium, et juris peritorum eximium Azonem, cui foecunda Bononia originem contulit, et vena ingenii facundiam magistrandi, Ego Alexander de sancto Egidio in legalibus disciplinis audivi, et suum legendi modum: expositiones et glossas super totum Codicem memoriae commendavi, verum quoniam ad avaritiam pertinere sine dubio videretur, si talentum creditum absconderem, et communem utilitatem ex aliqua infidelitate vel negligentia impedirem: ideo praedicta in hoc volumen redegi. et licet verba transposita idem significare dicantur, et lex referat, quod scire leges sit vim et potestatem habere earum, non tamen super auditis fines magistralis relationis excessi, sed quaeque singula non mutatis etiam dictionibus compilavi.

Anhang III. Hugolini Distinctiones. 553 III. Probestellen aus den Distinctionen des Hugolinus. (Ms. Paris. 4609.) Zu Seite 60. Incipiunt distinctiones Domini h. Num. 1. C. de sacrosanct, eccles. L. Placet. Munerum alia sordida alia honesta, sordida ut calcis coquendae, arenae fodiendae, custodiae balnei et similia de quibus plura ponuntur exempla ff. de mun, et ho. munerum in pr. usque ad illum § patrimoniorum. Item honesta alia sunt ordinaria alia extraordinaria. Item ordinaria alia angaria alia perangaria alia rerum tantum ............ his praemissis trado regulam generalem quod sordida munera nunquam subiit ecclesia ... item nec ang. nec perangaria . . . . munera vero quae sunt rerum tantum sive possessionum subit . . . . . extraordinaria quae pertinent ad publicam utilitatem non subit eccl. . ... praeterquam in duobus casibus s. cum felix embola. vel imperator venit . . . quae pertinent ad pietatem subit . . . . ut in lege ista placet. h. Num. 27. C. ex quib. caus. inf. L. Etsi Sever, et L. Posidonium. Poena cum augetur, aut minuitur, aut est pecuniaria aut corporalis et si quidem pecuniaria augeatur vel minuatur, nunquam ideo videtur remissa infamia, si autem corporalis augeatur videtur remissa infamia ex transacto tempore. Idem est si mitigetur, sive minuatur, dum tamen fiat cum causae cognitione, si autem pecuniaria imponatur pro corporali nunquam videtur remissa infamia ideo si autem e contra videtur remissa infamia et quod haec sint varia

554 Anhang III. Hugolini Distinctiones. probatur per has duas leges et ff. de his qui notant, intamia qui ergo § poena et ff. de poenis. in servorum. in sine. C. ex quib. causis maj. L. Denique et L. Num. 54. penult. Quaedam possessio plurimum mutuatur a jure, ut ca quam habet quis per servum ex causa peculiari, quia procedit usucapio ignoranti et acquiritur ignoranti et sic habet in ea locum fictio postliminii ut ff. pro soluto l. 2. quaedam autem species multum sive plurimum habet facti, ut ea quam habet quis per se, quia exigitur corpus ad prehensionem et in ea non habet locum postliminium, habet autem parum juris quia animo solo retineri potest, quaedam autem mutuatur aliquid a jure et aliquid a facto, ut ea quae acquiritur per procuratorem, a jure quia acquiritur ignoranti, a facto quia non procedit usucapio inscienti ut C. de acq. poss. l. 2. et ff. de acquir. post. possessio § et si poss., vel dic sic, quod possessio quae acquiritur per servum in causa peculiari habet plurimum juris et parum facti quae per me ipsum multum juris et multum facti, quae per procuratorem plurimum facti et parum juris. C. de judiciis L. Cum specialis. Num. 59. Sic dicimus, judicis excusatio est facienda quia periculosum est et res tristissimi eventus sub judice sic suspecto litigare, titium recuso quia est mihi suspectus sequitur querimonia facta de me a sejo. h. C. de inoff. donat. L. Si ut allegatis. Num. 151. Inofficiosi sc. testamenti exhausit excedendo dodrantem ex duabus unciis, sed quaeritur quomodo his duobus filiis dari possit querela, cum quartam habeant et etiam plus, quia et alii duo * * * erant * * * * * Ideoque licet informetur voluntas per hanc querelam remanet tamen dominii translatio per traditionem factam at in herede infirmata voluntate defuncti, non potest dici penes eum aliquid remanere. Item potest dici quod detur condictio ex lege, nam secundum leges veteres non fiebat haec revocatio. h.

Anhang IV. Jac. Bald. lib. instr. 555 IV. Vorrede von Jacobi Balduini libellus instructionis advocatorum. Zu Seite 103. Laudabile est officium advocationis quod circa proponendas interponitur actiones, nec non circa exceptiones quas objiciunt conventi qui ad judicem sunt vocati, per quas intentiones actorum aliquando differuntur aliquando totaliter perimuntur. Quod etiam consistit circa quaestiones criminum quae moventur, scilicet in accusationibus quas instituunt accusantes et in defensionibus quas faciunt accusati ..... Quae omnia ego Jac. de Bal. considerans diligenter opus quoddam compilare disposui licet invitus, tamen cujusdam precibus inclinatus, in quo advocatis et litigatoribus providendo disponam dante domino per ordinem diligentem, qualiter sit aperte actoris actio proponenda, et quibus allegationibus sit adjuvanda, qualiter etiam quibus defensionibus illius qui convenitur uti debeat advocatus ... qualiter etiam se possint defendere accusati. Eodem modo tractare de interdictis proposui et edictis et officio judicis, quod licet non sit actio ut putamus, tamen locum obtinet actionis ..... hoc igitur opus, quod libellus instructionis advocatorum dici potest, offero in publicum publice omnibus profuturum Schluß des Werks: In casibus etiam illis, in quibus summaria cognitio adhibetur, dicunt quod libellus non sit necessarius, immo sine libello causa procedat. Sunt autem illi casus speciales in quibus summaria cognitio adhibetur. Unus est ff. ad exhibendum l. III. § Sciendum, et ff. ut in poss. leg. Si is a quo, et ff. de carb. ed. I. MI. § Causae, et ff. de ventre in poss. mitt. l. 1. § Si ea, et ff. de liberis agnoscendis 1. Si quis a liberis § Si vel parens.“

556 Anhang V. Bagarottus de exc. dil. V. Bagarottus. (Anfang der Schrift von den dilatorischen Einreden). Zu Seite 127. Precibus et instantia congruenti nobilissimi socii et compatris Osmundi Parisiensis archidiaconi *) compulsus, quam variis exceptionibus sive objectis circa causae initium actoris intentio repellatur, reo judicem declinante, prout juris prudentia ministrabit, ego Bagarotus professor juris civilis scientiae paucis exponam. Agit quis aliter civiliter, aliter criminaliter. Item civiliter aliter suo nomine aliter alieno. Ubi quis criminaliter intendit, suo nomine, quia repellitur alieno, nisi illustris litiget nomine, et crimen intendat injuriarum, ut ff. de publ. jud. I. penult, et ff. de injur. I. ult. Removetur accusator 2) alicujus, nomine sui vel accusati vel, ratione mixta, partis utriusque ratione, etc. 1) So lesen, mit geringen Abweichungen: Ms. Paris. 4604. I. Ms. Par. 3969. (nur bosmundi), 4604. II., Lips., Bamberg Ms. Par. 4603. nobilissimi sodii h. parisiensis archidiaconi. — Edd. nobilissimi socii dni jacii Parisiensis cil (kein Name). — et archidiaconi et patris mei. Wahrscheinlich hat Pancirolus aus diesem Pariser Vater geschlossen, Bagarottus selbst müsse also ein Franzose gewesen seyn (s. o. S. 125). 2) Jn der That fängt also die Abhandlung selbst an ab accusatore (s. o. S. 126).

Anhang VI. Roffredi glossa in Cod. 557 VI. Glosse des Roffredus zum Codex. (Aus Ms. Paris. 4536.) Zu Seite 174. L. 25 C. de locato (4. 65): J. de agric. et cens. Litibus. Apparet enim ex lege illa quod colonus non tenea¬ Sed ut a Cypritur ad restituendam possessionem ..... ano audivi lex illa dicta non obest. Quamvis enim non restituatur ei possessio, quia tamen praesumtio sit pro eo, quia qui contradixit hucusque colonus ejus fuit, tamen necesse habet colonus probare dominum se esse vel alium, et non eum quem hucusque habuit pro domino. R.

558 Anhang VII. Quastionensammlungen. VII. Probestellen aus den alten Quastionensammlungen. Zu Seite 234. 1. Aus Ms. Paris. N. 4603. Quaestio 1. (a) Mandavi procuratori ut fundum venderet. Qui vendidit, sed antequam traderet, denuntiavi ne venderet. (b) Ipse nihilominus tradidit (c), et ego vendidi alii et tradidi. Quaeritur quis potior sit, utrum qui emit a procuratore, an qui emit a domino. B. (d) qui emit a domino est potior, si denuntiavit dominus procuratori ante pretii solutionem. Rei vindicatio locum habet. Sed dissentiunt B. et M. 2. Aus der Grenobler öffentlichen Bibliothek N. 255. Quaestio 1. (e) Ricardus mutuam pecuniam accepit a Lucasio, cui equum suum obligavit, et ut eo uteretur vice usurarum convenit. Veniente autem tempore solvendae pecuniae Ricardus pecuniam Lucasio obtulit. Lucasius vero cum equitaret in equo obligato ad inveniendum medicum qui filium suum infirmum curaret, accipere noluit, et sic ad Giroldum ivit, et ut filium suum curaret certum ei dedit. Cumque veniret ad silium mortuum eum invenit. Qui dolendo de morte filii, de equo descendit, equi omissa custodia. Equus amissus est. Interim Ricardus somno gravatus dora) Steht in der Grenobler Sammlung Num. 35. b) Gren. traderet. c) Gren, vendidit et tradidit. d) Gren. B. respondit. e) Fehlt in der Pariser Sammlung.

Anhang VII. Quastionensammlungen. 559 mivit pecuniamque amisit. Hic tres formantur quaestiones. Prima quarum est, utrum tali oblatione sit liberatus debitor. Secunda est, utrum creditor possit furti conveniri qui equum post oblationem contrectavit. Tertia est, an Lucasius a Giroldo repetere possit. Ricardus agit pignoratitia et furti, Lucasius condictione ob causam. Dicit B., quia debitor non est liberatus, nec creditor tenetur de pignore actione furti. Sed neque medicus restituit quod accepit si solas operas locavit, sed operam cum expensa restituit. 2 best a maan 02897 i Bon is au eudo aitre o E ad ( *) H. quo p au otus t Ma muoiduq enorrig nie mabaupoil mobil aus bas un illa o tu mirob id abe mobil enjo 54. monats aus he la cir a ladios adi rol mobildung al mationen mo de supra tenuhot maai iaines de sau clue moins audi suriston julisi on sie obuston a auission 978 imp 5/0 191

560 Anhang VIII. Salathielis ars notaria. VIII. Anfang von Salathielis summa artis notariae. (Ms. Paris 4593.) Zu Seite 469. Laudabile vitaeque hominum necessarium tabellionatus officium et officiosa sociorum instantia me Salatielem bononiensem hujus operis iterum coegit ad fabricam, ut circumcidendo superfluum et complendo solerti studio diminutum illimatum revertatur ad limam, inartificiosum suo referatur artifici et inordinatum ad ordinem legitimum reducatur. Et quamvis liber iste purpurei eloquii nitore non floreat, nec fulgida sententia renitescat, per eum tamen universitatis personarum rerum obligationum et actionum ac contractuum et pactorum divisiones beneficiorum renun tiationes et ultimarum voluntatum judicia rudem erudient et eruditum gressu tutissimo ad instrumenta cudenda secundum juris et facti vicissitudinem promovebunt. Erit autem hoc opus quadripartito divisum: tribus videlicet partibus artis notariae theoricae, quarta vero practicae deputatur etc. (Salathielis ars not. ms.) (Ars notaria ed. Argent. 1516.4) Est autem notarius quae Cap. II. Quid sit notarius Est autem notarius s. tabeldam persona publicum offilio quaedam persona publica cium gerens, ad cujus fidem officium tabellionatus gerens. hodie publice decurritur ut scribat et ad eum perennem Ad ejus fidem recurritur ut memoriam in publicam for ipse scribat et ad perennem memoriam redigat illa mam reducat eaque ab omquae ab hominibus fiant. Et nibus fiunt. Dicitur autem dicitur notarius a notando notarius a notando quia noquia notare debet etc. tat etc. Ost

V. 561 Salathielis summa. Ca. IIII. Qui possunt esse Ost (sic) autem notarius notarii. Iste enim notarius esse liber homo etc. homo liber etc. Ca. V. Cujus autoritate Constituitur autem nota conficiantur notarii. Confirius .. principis auctoritate ciuntur autem notarii ex povel comitis palatini vel cutestate principis aut comitis jusquam alterius cui nominapalatini aut alterius cui notim hoc princeps concesseminatim comes potestatem rit etc. concedit etc. Ca. VI. Quae sunt ser¬ Djantur (sic) autem obvanda a notario. Debet auservare notarius inprimis etc. tem servare notarius omnia etc. Ca. VII. A quibus debet Abstinere vero debet noabstinere. Debet enim se abtarius ne conscribat illicita stinere notarius ne scribat instrumenta etc. aliqua falsa vel illicita instrumenta etc. Nn qi

562 Anhang IX. 90 A i nn 10 in IX. Raimundi Lulli ars juris particularis. (Aus zwey Münchner Handschriften). Zu Seite 544. oricion no 1 S Quoniam vita hominis brevis est, et scientia juris multum est prolixa: idcirco ars ista inventa est hac intentione, ut sub compendioso tractatu juris scientia speculari possit, atque ex principiis universalibus juris particularia artificialiter inveniri possint, et etiam jurista per artificium jura scripta recolere, intelligere et diligere sciat. Etiam hac intentione ars ista inventa est, ut juris scientia, quae potius quam omnes aliae positive tradita est, reducatur ad artem, ut per artem, quae positiones ad necessarias conclusiones reducit, quae in juris scientia positive tradita sunt, ad conclusiones necessarias artificia liter reducantur, ut manifestatur in doctrina tradita in hac arte. Etiam ars ista inventa est, ut per ipsam sciantur fortificari jura scripta, et unum jus cum alio concordari: et etiam ut juristae reddatur ingenium subtile, et ad rationes necessarias jura scripta reducantur: hac etiam intentione ars ista inventa est, ut jura citius addiscantur, et artificialiter de ipsis doctrina detur, et ut melius judicium elucescat, et ut causae breviori tempore terminentur. Multae autem aliae causae sunt, quare ars ista inventa est, sed maxime hac intentione tradita est, ut per ipsam magis diligatur Deus et ei magis serviatur. Ars ista in tres partes dividitur. Prima pars est de figuris juris, secunda de regulis, tertia de quaestionibus. Nach einer kurzen Angabe der intentio jeder pars folgt: I. De figuris juris. Figura juris in duas dividitur partes. Prima est quadrangularis assituata in circulo composita de duobus quadrangulis ut in se patet.

R. Lulli ars juris part. 563 Secunda est triangularis assituata in circulo, composita de tribus triangulis assumtis de arte demonstrativa. 5 In prima figura primus quadrangulus est compositus de quatuor literis scilicet A. B. C. D., A. in hac arte significat artem, B. unum hominem, C. Jus, D. alium hominem. Secundus quadrangulus est compositus ex quatuor literis similiter: scilicet E. F. G. H. — E. significat animam B., et F. corpus B., et G. significat corpus D., et H. animam D. Primus quadrangulus est in hac arte hac intentione ut existente causa in BD., tanquam inter actorem et reum, C. inquiratur quoad A. B. D., tali modo quod non sit contra A. Secundus quadrangulus est hac intentione positus, ut C. inquiratur diversimode inter E. F. G. H., et est jus per alium modum se habens in EF., et per alium modum in EG. et sic de aliis. In istis duobus quadratis jus quodcunque canonicum s. civile inquiri s. inveniri potest artificialiter, mediante secunda figura juncta primae. Hierauf folgt auf ähnliche Weise die Erklärung der zweyten Figur, womit pars I. geschlossen ist. II. De regulis juris. Regulae juris multae sunt, sed nos sub decem regulis artem istam tradimus. Prima regula est quod omne jus ad A. reducatur. Et ista regula mensuratur quoad XVI. dignitates s. rationes A. quae sunt bonitas, magnitudo etc. Septima regula est ista quod jus positivum ad jus naturale reducatur et cum ipso concordet, et intelligendo per jus naturale Deum diligere, honeste vivere, unicuique quod suum est tribuere: et hoc fiat uniformiter et naturaliter per terminos figurarum tali modo quod unus terminus non sit contra alium et illud C. eligatur quod ma jorem concordantiam habet cum jure naturali etc. III. De quaestionibus juris. Quaestiones juris multae sunt, sed nos in XXX. quaestionibus artificialiter doctrinam damus, per quam aliae juris quaestiones per artem solvi possunt etc. * * Nn 2

Anhang IX. 564 XII. quaestio: utrum tenetur Papa mittere de jure prae-Huissen au dicatores ad infideles? * * * * * * * * * * * * * * * * * XVIII. quaestio: utrum pauper habeat jus in divitiis divitis? Die Frage wird aus vielen Gründen bejaht, unter andern aus folgendem Grunde: 1 Ratio quare B. (pauper) habet C. in bonis D. (divitis) est quia A. substantialiter dedit illa bona D. ut ageret de illis bonis in majoritate bonitatis magnitudinis, charitatis, spei, justitiae et cetera, et sic manifestatur quod B. habet C. in bonis D. ut jam dictum est. * * * * * * * * * * he p 10 . on a maitti XXX u O 0 4 6

Anh. X. R. Lulli ars utr. juris. 565 mabant X. Raimundi Lulli ars utriusque juris. a (Pariser Handschrift). Zu Seite 545. 128 non bip in alle Quoniam scientia est longa vita autem brevis, et cum scientia juris sit prolixa et in causis laboriosa, et dubia quidem sunt exstirpanda, idcirco facimus hanc artem brevem, ut scientiam juris deducamus et quod per ipsam ipsa sit argumentativa, tali autem modo ut de hoc a quo oritur opinio intellectus faciat scientiam. In ista arte procedemus philosophice naturaliter et logice, ut aliqui juristae qui non audiverunt naturalia et logicalia, sciant breviter conclusiones necessarias invenire. Per istam quidem artem juristae poterunt facilius addiscere scientiam juris applicando et regulando jura particularia ad universalia jura. Omnibus quidem utilis est haec scientia, maxime vero quibusdam personis videlicet praelatis atque principibus, ut ipsi non decipiantur ab aliquibus eorum falsis juristis etc. Die ganze Wissenschaft wird nun nach Zehen Distinctionen vorgetragen: Distinctio IV de argumentatione. In parte ista dabimus modum per quem jurista sciat arguere et jus naturale reducere ad syllogismum et hoc sit: Omne ens habens bonitatem, habet rationem faciendi bonum, sed jus naturale est ens habens bonitatem, ergo jus naturale habet rationem faciendi bonum etc. 15 19 Distinctio VI. de explanatione . . . . . Lex scripta sive decretalis licet sit concedenda eo quia majores constituerunt ipsam legem aut canonem, jurista quidem tentare debet utrum sit vera aut falsa. Et si invenit eam veram, debet per ipsam facere de ipsa veras conclusiones. Si autem invenit ipsam falsam, non debet uti ipsa, neque debet ipsam diffamare sed tacere ut non faciat dedecus superioribus. Modus per quem potest cognoscere legem ve.

566 Anhang X. ram aut falsam est iste: primo debet jurista dividere legem s. canonem secundum paragraphum differentiae in prima distinctione et in secunda positum. Post divisionem debet jurista concordare partes unam cum alia secundum paragraphum concordantiae primae distinctionis et secundae, et si partes possunt concordari in constituendo totam legem s. canonem secundum nonam regulam, sequitur quod ipsa lex aut canon est modalis et per consequens quod sit vera . . . et si haec omnia lex aut canon non potest pati, falsa est et erronea, et de ipsa non est curandum in legendo neque in allegando, nam alias juri quidem facta est injuria etc. * 4 3 Distinctio X. de quaestionibus. Unter andern: quaeritur utrum homo possit baptizari a diabolo? ad quod respondendum est quod non. Ferner wird hier folgender Rechtsfall aufgestellt, der auch in mehreren anderen Schriften des Lullus vorkommt. Ein Esel weidet am Ufer eines Flusses, nahe an einem Schiff, das mit einem Strick angebunden ist. Er geht in das Schiff, frißt den Strick ab, und nun gehen Schiff und Esel zu Grunde. Wer muß den Schaden tragen? Nach der ars juris particularis hat Niemand einen Anspruch auf Ersatz, hier aber wird anders entschieden: der Herr des Esels soll Vier Fünftheile des Schadens tragen, der Schiffseigenthümer Ein Fünftheil. Der Grund ist folgender: quia asinus dedit damnum domino barchae per quatuor causas, per elementativem, vegetativam, sensitivam et imaginativam, ex quibus est compositus, barcha autem non dedit damnum domino nisi per elementativam ex qua ipsa est. Zulezt steht hier folgender Abschnitt. Si intellectus * * * * De modo docendi hanc artem scholaris existit in gradu positivo magister legat ei totum librum uno mense et dimidio in theorica, altero autem mense et dimidio in practica. Si vero intellectus scholaris erit in gradu comparativo . . legat magister ei libri theoricam uno mense, et altero mense det ei illius practicam. Si intellectus scholaris erit in gradu superlativo . . . magister teneat ipsum in theorica quindecim diebus, et aliis quindecim in practica . . . . Et iste quidem modus est infallibilis, unde propter hoc potest dici quod haec ars est thesaurus scholarium jus addiscentium tam divitum quam pauperum. Ver¬

