526 IX. Zwei Briefe des Paulus de Castro Rückseite: Spectabili et Egregio militi et facundissimo Legum Doctori domino Zenobio de Ubaldis de Perusio Mediolani commoranti in strata Vicecomitum juxta ecclesiam majorem ex opposite turris credentiae Domino meo specialissimo. 2. Paris. d. 20. Mai (1399). Reverendissime domine mi. Recommendatione premissa Scripsi vobis predicta x die aprilis qualiter optiueram a Rege francie ut possitis portare divisam suam ad collum et quod de hoc erant testes quidam episcopus vocatus Episcopus Sarlatensis qui est de consilio regis et fuit scolaris domini Baldi Padue. Et quidam miles ocatus dominus Johannes de ciambarigliaco qui cotidie est ad latus regis et per ejus manus optinui. Et quod volui habere de hoc licteram sed dictum fuit mihi uod non erat de more quod littere fierent sed sufliciebant isti testes. Item quod dicta divisa portabatur er Regem et alios diversis modis prout cuilibet placet dummodo habeat tres vel quatuor flores ginestrae pendentes ante pectus et totidem pendentes retro supra spaulas. Et Rex ut plurimum portat per modum collaris rotundi et retorti per circuitum et deaurati. Et ideo potestis cam facere fieri ad sensum vestrum et prout vobis magis placebit. Item scripsi quod feceram vos fieri coniliarius ducis Bicturicensis et ducis Burgundie. Et nunc noviter feci vos fieri de magno consilio Regis de quo non sunt nisi magni principes et Barones Episcopi et Archiepiscopi. Et ideo rem vobis magis honorabilem procurare non potui. Dictus Episcopus Sarlatensis de juo supra loquutus fui et magister petrus plot libenter laborarunt pro vobis et bono corde, et isti tres domini Cardinales. Laboro etiam quod sitis de consilio domini ducis Aurelianensis. sed non potui adhuc optinere propter

an Zenobius, Sohn des Baldus. 527 O aliqua impedimenta. Litteram Regis et illorum duorum ducum habeo penes me sigillatas magnis sigillis. Et non tradam eas nisi numptio vestro proprio vel alteri bene confidato, quia si perderentur non recuperarentur de facili. Nam pro ipsis laboravi a die qua litteram vestram recepi de mense februarii usque in praesentem diem et ideo non sunt cuilibet tradende. Dixi istis dominis quod dominus Baldus et vos potestis multum prodesse in acto uniomis Ecclesiae quod multum placuit eis et ideo ibentius concesserunt. Fariatis ergo quod illa quae de vobis testificatus sum verificentur quoniam venient in lombardiam ambaxiatores Regis et patriarcha Alexandrinus cum quibusdam allis notabilibus qui cito debent venire. Et petent principaliter unam congregationem vel concilium generale utriusque obedientie ad providendum de unione. Unum sciatis a certo prout manifeste video et dicatis hoc domino Baldo quod nisi istam vel aliam viam pro unione possint optinere ab illa obedientia de Roma, providebunt sibi de uno papa et numquam se intromictent ulterius de unione et remanebunt divisi perpetuo sicut Ecclesia graeca a latina. Nam ipsi reputant indubitanter habere penes se verum papam et videant bene ytalici let alii in quanto periculo et ruina ponent Ecclesiam si nunc non dent operam ad unionem. Nam dubito quod ponetur in tali statu quod numquam resurget et video manifeste. Ideo velitis cum domino Baldo laborare pro tanto bono quia posset vobis multum prodesse in futurum penes Regem. Iste Benedictus offert se paratum cedere non tamen restituetur sibi obedientia sed bene quousque habeant responsum ab aliis. placeat seribere mihi si Johannes lanifex de perusio consanguineus domini aluisii est ibi vel in partibus quia vellem sibi mictere VI. francos quod dominus Aluysius in recessu suo mandavit mihi quod sibi traderem in quibus sibi tenebar. et si est placeat hoc sibi dicere et quod mihi seribat et ego sibi mictam. Isti habent bonam voluntatem

# 528 Anh. IX. Zwei Briefe des Paulus de Castro 2c. rad unionem et ex magna caritate moventur utinam alll sic faciant. placeat me recommendare domino Baldo quem multum desidero videre. Ego sum bene Dei gratia et bene contentus placeat sepe scribere. Recomendo me. al2g Datum parisiis die XX. maii. 15 1 Servitor vester Paulus de Castro auditor beup domini florentini et de salutiis. Rückseite Spectabili et Egregio militi Domino Zenobio de Ubaldis filio Domini Baldi de Perusio facunlissimoque legum doctori, domino meo speciaissimo, detur Mediolani in strata vicecomitum juxta turrim credentie. Berlin, gedruckt in der Deckerschen Geh. Ober=Hofbuchdruckerei.

50 00 00 □ In — □ 110

8 5 Geschichte des Römischen R Mittelalte Von Friedrich Carl von Sa Sechster Band. Das vierzehnte und fünfzehnte Jahrhun al l o 5 10 20 30 sgabe. 8 111 □ — — 1= 2 2 erg, ZEIIIMIIS OEI. III= 4 15 90 Mohr. 4 = 1II Ur m21 1225 I= 5 — „ 4 1 6=in1 111= III= 6 —P. Bayerische 30 BS B Suatsortoltet O 2009 digitalfoto-trainer. de U— 1 GEICW.E 2 * ½ 2 2 2 8 Stit 1 2 2 2 T □ LL In □ O 00 — 00 □ X 2 9 *