II. Raimundus Lullus. §. 183. 615 u II. Raimundus Lullus. 183. Car. Bouilli epist. in vitam Raemundi Lullii Eremitae, in dessen opusculis (voran steht ein Comm. über das Evangelium Johannis) Paris. ap. Ascensium 1511. 4to fol. XXXIV — XL. Neue Ausgabe ib. 1514. 440 Wadding annales ordinis minorum ed. Rom. 1732 sq. fol T. 4. p. 421—423. T. 5. p. 157. 240. 316. T. 6. p. 199. p. 229 — 240. (über das Leben). Wadding Scriptores ordinis minorum Rom. 1650. fol. p. 295 — 304. (über die Schriften). Nic. Antonii bibl. Hispana vetus Lib. 9. Cap. 3. Der Katalog der Schriften ist aus Wadding genommen. Joannes a S. Antonio bibliotheca Franciscana Matriti 1733 f. T. 3. p. 34 — 55. Vita R. Lulli im ersten B. der seltenen Opera R. Lulli Mogunt. 1721—1742. fol. 2). Obgleich dieser berühmte Mann in der Geschichte der Rechtswissenschaft nicht genannt zu werden pflegt, so darf er doch nicht übergangen werden, da sein a) Ich habe von dieser Ausgabe gesehen Tom. 1—6. und Tom 9. 10. Der siebente und achte sind, wie es scheint, gar nicht heraus gekommen. D. Salzin v. Helbrie R. Luther g 12

616 Kap. XIVI. Jac. de Ravanis u. Lullus. Versuch einer Reform aller Wissenschaften auch auf die Rechtswissenschaft in eigenen Schriften ausgedehnt wurde. Er war geboren auf der Insel Majorca, aber aus einer Aragonischen edlen Familie. Ueber sein Geburtsjahr schwanken die Angaben zwischen 1234 und 1236. Seine Jugend, bis weit in das männliche Alter hinein, war sehr ausschweifend. Eine besondere Begebenheit brachte ihn plötzlich zur Besinnung!), er bereuete sein bisheriges Leben, und zog sich in eine wüste Einsamkeit zurück, wo er durch Visionen auf zwei verschiedene Bestrebungen geführt wurde, die er sein übriges Leben hindurch mit dem heftigen Eifer eines Schwärmers standhaft verfolgte. Das eine Streben war auf die Bekehrung der Ungläubigen gerichtet. Er lernte orientalische Sprachen, reisite zu Päbsten und Königen, suchte überall die Stiftung von Missionsklöstern zu bewirken, und predigte Kreuzzüge: alles fruchtlos. Mehrmals zog er selbst nach Asien und Afrika, wo er sich den größten Mühseligkeiten und Gefahren aussetzte. Auf b) Er liebte eine schöne Frau mit heftiger Leidenschaft, aber hoffnungslos. Endlich suchte ihn diese dadurch zu entfernen, daß sie ihm ihren Busen zeigte, der von einem Krebsschaden zerstört war. Der Schrecken über diese unerwartete Erscheinung brachte bei Lullus eine gänzliche Sinnesänderung hervor.

II. Raimundus Lullus. §. 183. 617 einer solchen Reise, im J. 1315, also in seinem hohen Alter, wurde er in Afrika so mißhandelt, daß er auf der Rückreise im Schiffe starb. Sein zweites, gleichzeitiges Streben ging auf 19 die gänzliche Reform aller Wissenschaften, vermittelst seiner großen Kunst (ars magna), worauf er durch eine übernatürliche Eingebung geführt worden war. Er stellte eine Anzahl allgemeiner Begriffe auf, durch deren verschiedene Combinationen alle Aufgaben in jeder Wissenschaft sollten gelöst werden können. Die Combinationen selbst wurden durch Vertheilung jener Begriffe in feste und bewegliche Kreise erleichtert, wodurch eine Art von Rechenmaschine entstand, welche Jeden in den Stand setzen sollte, die Wissenschaften auf halb mechanischem Wege in kurzer Zeit zu erlernen und nach Belieben zu erweitern?). Zu diesem Zweck schrieb er eine große Zahl von Büchern: das Verzeichniß bei Wadding enthält allein an sicheren Schriften 321, und dieses Verzeichniß ist von Joh. a S. Antonio noch erweitert worden!); die meisten — schsung dessen und 1 i 80 c) Vgl. Morhof polyhistor Lib. 2. Cap. 5., wo auch von vielen späteren Schriften über des Lullus Erfindungskunst Nachricht gegeben wird. — Tennemann Geschichte der Philosophie B. 8. S. 829—839. 2 d) Die vollständigste Sammlung von Handschriften ist die, welche ehemals in der Mannheimer Bibliothek war, und jetzt in der Münchner ist. Es sind theils alte Handschriften, theils neue Abschriften von

618 Kap. XLVI. Jac. de Ravanis u. Lullus. derselben sind nur klein, und enthalten auch häufig nur die Wiederholung derselben Gedanken. Es scheint übrigens, daß er die meisten erst sehr spät geschrieben hat, wenigstens fallen diejenigen, deren Abfassungszeit bekannt ist, größtentheils in die letzten zwanzig Jahre seines Lebens?). Nach seinem Tode wurde er von Vielen als Heiliger und Märtyrer verehrt, besonders von den Franciscanern, an deren Orden er sich als Laie angeschlossen hatte: Andere verfolgten selbst sein Andenken, wie denn besonders von den Dominicanern aus seinen Schriften viele Ketzereien ausgesucht und verdammt wurden. Zu unserer Aufgabe gehört nur die Anwendung, welche Lullus von seiner großen Kunst auf die Rechtswissenschaft machte. Man könnte glauben, daß er auf des Jacobus de Ravanis Anwendung der dialektischen Methode Einfluß gehabt hätte; allein eine geschichtliche Spur ist dafür nicht vorhanden, die erhaltenen Vorlesungen des Jacobus enthalten davon Nichts, und die literarische Thätigkeit des Lullus scheint auch in eine Zeit zu fallen, worin Jacobus schon das Lehramt mit dem Geschäftsleben vertauscht solchen, viele derselben sind aus Spanien gekommen. Die Sammlung wurde bei der Mainzer Ausgabe der sämmtlichen Werke benutzt, aber wie es scheint, nicht vollständig. e) Tennemann a. a. O. S. 832.

II. Raimundus Lullus. §. 184. 619 hatte, ja großentheils erst in die Zeit nach dessen Tod. Eben so scheint auf andere Rechtslehrer die Erfindung des Lullus nicht eingewirkt zu haben. Seine Erscheinung steht also ganz vereinzelt da, ist aber für sich selbst so merkwürdig, daß sie nicht mit Stillschweigen übergangen werden darf. 184. Unter den einzelnen Schriften des Lullus betreffen Sieben die Rechtswissenschaft. Von diesen habe ich Fünf gesehen und Zwei derselben sind gedruckt. 19 A. Ars juris particularis. Anfang: Quoniam vita hominis brevis?). Handschriften: München bibl. Palat. II. 335. Num. 8. des Bandes. Neue Abschrift einer Hs. in England. Ebendaselbst VII. 1504. 4to. sec. 14. Ebendaselbst VII. 1567. 800. Bloße Abschrift der gedruckten Ausgabe. Wien jus civile 275. 4to sec. 15. Ausgabe: „Ars Juris Illuminati Doctoris Raymundi Lulii. Zueignung von Salvator Gavellus Spoletanus an J. B. Branconius Aquilanus pontif, camerarius. Am Ende steht: Impressum Rome apud Jacobu Mazochium Die. II. men. Apri M. D. XVI. Ueberhaupt 27 Quartblätter. a) Bei Wadding und Antonius N. CXXVIII. Bei Jo. a S. Antonio p. 50.

620 Kap. XLVI. Jac. de Ravanis u. Lullus. Ein Auszug dieser Schrift findet sich im Anhang dieses Bandes Num. IX. B. Ars utriusque juris s. ars brevis de f inventione mediorum juris civilis. hin Anfang: Quoniam scientia est longa!). Nach der Unterschrift, welche sich gleichlautend in allen Handschriften findet, ist dieses Buch im Januar 1307 zu Montpellier bekannt gemacht worden. Der Anhang dieses Bandes Num. X. enthält einen Auszug daraus. Zwei Stellen müssen, als besonders charakteristisch, auch hier bemerklich gemacht werden. Der Jurist soll bei jedem Gesetz zuerst nach den Regeln der großen Kunst prüfen, ob sein Inhalt wahr oder falsch ist. Findet er ihn falsch, so soll er das Gesetz weder in Vorlesungen, noch in Gerichten gebrauchen, er soll aber darüber stille schweigen, um dem Gesetzgeber keine Schande zu zu ziehen. Noch merkwürdiger aber ist die Erklärung, welche hier Lullus über den Unterricht in seiner Kunst giebt. Er unterscheidet drei Classen von Schülern, je nachdem ihre Fähigkeit im Positiv, Comparativ, oder Superlativ stehe. Im ersten Fall brauche der Lehb) Bei Wadding und Antonius N. CXXVII. Bei Jo. a S. Antonio p. 50.

II. Raimundus Lullus. §. 184. 621 rer drei Monate, im zweiten zwei, im dritten nur einen Monat, und von dieser Zeit soll jedesmal die erste Hälfte auf die Theorie, die zweite auf die praktische Anleitung gerechnet werden. 1 Handschriften: Paris aus S. Victor 564. fol. 72—95. München bibl. Palat. VII. 1495. 4to. sec. 14. Ebendas. VII. 1496. 4to sec. 14. Ebendas. VII. 1567. 8., neue Abschrift. Ebendas. II. 336. f. Bloße Abschrift der Pariser Hs. Antonio. Hss. in Barcellona und Majorca, nach Joh. a S. C. Liber principiorum juris. Anfang: Praesens ars dividitur in duas partes principales). 68 bun Kirchsen Handschriften: cananolla Leipzig, Universitätsbibliothek, membr. 4to fol. 80—171. der Handschrift. Vgl. Feller p. 325. fachsischei Majorca, nach Joh. a S. Antonio. nund dritt ind Ausgabe: In der Sammlung der Werke T. 1. p. 1—34. Mogunt. 1721 fol. 4). undt man auc c) Bei Wadding und Antonius N. CXXIX. Bei Johs a S. 8 singun Antonio p. 50. d) Dieses ist die einzige unter den juristischen Schriften des Lullus,

622 Kap. XLVI. Jac. de Ravanis u. Lullus. D. Ars de jure. 319 Anfang: Quoniam scientia juris est valde prolixa). Handschriften: München bibl. Palat. VII. 1496. 4to sec. 14. Barcellona und Majorca, nach Joh. a S. Antonio. E. Opusculum novae logicae ad scientiam juris et medicinae. Anfang: Cum Jurista et Medicus!). Handschriften: München bibl. Palat. II. 335. Num. 6. der Handschrift. Neue Abschrift aus einem Original in England. Barcellona, nach Joh. a S. Antonio. Es sind nur wenige Blätter, worin zuerst die Rechtswissenschaft in Sieben Distinctionen abgehandelt wird, dann eben so die Medicin. welche ich in den Acht vorhandenen Bänden der Mainzer Ausgabe habe finden können. e) Bei Wadding und Antonius N. CXXX. Bei Joh. a S. Antonio p. 50. Er nennt sie: ars de jure s. ars brevis. f) Steht blos bei Joh. a S. Antonio p. 38.

623 II. Raimundus Lullus. §. 184. F. Liber de jure canonico. Handschrift in Majorca, nach Joh. a S. Antonio p. 50, der allein Nachricht davon giebt. G. Ars juris arborea. Einzige Nachricht bei Joh. a S. Antonio p. 50, aus zwei Handschriften in Spanien.

Ius andenmin 089 Si ab adil I uin solchen perielle ni sichtung maand schliches alle und bei einer 219 ind schicht signis ichung hat ein Oe

II. III. IV. V. VI. III. VIII. IX. X. XI. V. Anhang. Anfangsstelle des Apparatus des Azo zum Digestum vetus. Vorrede des Alexander de S. Aegidio zu Azo's Lectura über den Coder. Probestellen aus den Distinctionen des Hugolinus. Auszug aus der Vorrede von Jacobi Balduini libellus instructionis advocatorum. Anfang der Schrift des Bagarottus von den dilatorischen Einreden. Glosse des Roffredus zum Coder. Probestellen aus den alten Quästionensammlungen. Anfang von Salathielis summa artis notariae. Auszug aus Raimundi Lulli ars juris particularis. Auszug aus Raimundi Lulli ars utriusque juris. Controverse zwischen den Gosiani und ihren Gegnern. Rr *

n u als und entgelt und alle eidgeld annulis und d 1409 und d Sunilonuch had menaitnissich und nun mollidar il iniubles idonet nur sal und den zuzul nooche einenanntent lid und hat unteren en siche und gunin 11 and uns ausstellt der fall ud eum nollenden idtales non punt hannien hun o upalli bummissi sun di ann insich und nichtigt

Anhang I. Azo in Dig. vetus. 627 I. Anfang von Azo's Apparatus zum Digestum vetus. (Aus Ms. Paris. 4454, verglichen mit 4459.) Zu §. 6. f. Si omnes scirent quid justitia vellet, sicque omnia observarent, juri semper supersedendum esset. Sed quia nesciunt, vel etiam scientes praetermittunt, ideo juris prudentes ejus voluntatem in scriptis redegerunt, et jura constituerunt, quibus constitutis et ab hominibus cognitis justitiae voluntatem colunt et observant, tum exhortatione praemiorum, tum metu poenarum, quod et de actionibus dici potest, quibus prima jura effectui mancipantur. Az. Rr 2

628 Anhang II. Alex de S. Aeg. praef. II. Vorrede des Alexander de S. Aegidio zu Azo's Lectura über den Coder. (Aus der gedruckten Ausgabe.) (664 Zu §. 9. a. do Iustinianeae sanctionis thesaurarium, et juris peritorum eximium. Azonem, cui foecunda Bononia originem contulit, et vena ingenii facundiam magistrandi, Ego Alexander de sancto Egidio in legalibus disciplinis audivi, et suum legendi modum: expositiones et glossas super totum Codicem memoriae commendavi, verum quoniam ad avaritiam pertinere sine dubio videretur, si talentum creditum absconderem, et communem utilitatem ex aliqua infidelitate vel negligentia impedirem: ideo praedicta in hoc volumen redegi. et licet verba transposita idem significare dicantur, et lex referat, quod scire leges sit vim et potestatem habere earum, non tamen super auditis fines magistralis relationis excessi, sed quaeque singula non mutatis etiam dictionibus compilavi.

Anhang III. Hugolini Distinctiones. 629 III. Probestellen aus den Distinctionen des Hugolinus. (M s. Paris. 4609.) Breit Zu §. 22. o i indog 1 up 1 Incipiunt distinctiones Domini h. Num. 1. C. de sacrosanct. eccles. L. Placet. Munerum alia sordida alia honesta, sordida ut calcis coquendae, arenae fodiendae, custodiae balnei et similia de quibus plura ponuntur exempla ff. de mun. et ho. munerum in pr. usque ad illum S. patrimoniorum. Item honesta alia sunt ordinaria alia extraordinaria. Item ordinaria alia angaria alia perangaria alia rerum tantum his praemissis trado regulam generalem quod sordida munera nunquam subiit ecclesia. item nec ang. nec perangaria munera vero quae sunt rerum tantum sive possessionum subit extraordinaria quae pertinent ad publicam utilitatem non subit eccl. .. praeterquam in duobus casibus s. cum felix embola, vel imperator venit . . . quae 1229 pertinent ad pietatem subit. ut in lege ista placet. h. 160 III 19

630 Num. 27. Num. 54. Anhang III. Hugolini Distinctiones. C. ex quib. caus. inf. L. Etsi Sever. et L. Posidonium. Poena cum augetur, aut minuitur, aut est pecuniaria aut corporalis et si quidem pecuniaria augeatur vel minuatur, nunquam ideo videtur remissa infamia, si autem corporalis augeatur videtur remissa infamia ex transacto tempore Idem est si mitigetur, sive minuatur, dum tamen fiat cum causae cognitione, si autem pecuniaria imponatur pro corporali nunquam videtur remissa infamia ideo si autem e contra videtur remissa infamia et quod haec sint varia probatur per has duas leges et ff. de his qui notant. infamia qui ergo §. poena et ff. de poenis, in servorum. in fine C. ex quib. causis maj. L. Denique et L. penult. Quaedam possessio plurimum mutuatur a jure, ut ea quam habet quis per servum ex causa peculiari, quia procedit usucapio ignoranti et acquiritur ignoranti et sic habet in ea locum fictio postliminii ut ff. pro soluto l. 2. quaedam autem species multum sive plurimum habet facti, ut ea quam habet quis per se, quia exigitur corpus ad prehensionem et in ea non habet locum postliminium, habet autem parum juris quia animo solo retineri potest, quaedam autem mutuatur aliquid a jure et aliquid a facto, ut ea quae acquiritur per procuratorem a jure quia acquiritur ignoranti, a facto quia non procedit usucapio inscienti ut C. de acq poss. I. 2. et ff. de acquir. post. possessio §. et si poss., vel die sic, quod possessio quae acquiritur per servum in causa peculiari habet plurimum juris et parum facti quae per me

Anhang III. Hugolini Distinctiones. 631 ipsum multum juris et multum facti, quae per procuratorem plurimum facti et parum juris. C. de judiciis L. Cum specialis. Num. 59. Sic dicimus, judicis excusatio est facienda quia periculosum est et res tristissimi eventus sub judice sic suspecto litigare, titium recuso quia est mihi suspectus sequitur querimonia facta de me a sejo. h. J. de inoff. donat. L. Si ut allegatis. Num. 151 Inofficiosi sc. testamenti erhausit excedendo dodrantem ex duabus unciis, sed quaeritur quomodo his duobus filiis dari possit querela cum quartam habeant et etiam plus, quia et alii duo erant Ideoque licet informetur voluntas per hanc querelam remanet tamen dominii translatio per traditionem factam at in herede infirmata voluntate defuncti, non potest dici penes eum aliquid remanere. Item potest dici quod detur condictio ex lege, nam secundum leges veteres non fiebat haec revocatio. h. 1 menglich m o dinp 136 sich endiup meis enior p om mobo 11 upibus eidle nenide nol n boupango a ibe einoitanten enlich ni orto testag ist q endinge mildug unbildung

632 Anhang IV. Jac. Bald. lib. instr. die entner innitein ip zu IV. Vorrede von Jacobi Balduini libellus instructionis advocatorum. Zu §. 42. Laudabile est officium advocationis quod circa proponendas interponitur actiones, nec non circa exceptiones quas objiciunt conventi qui ad judicem sunt vocati, per quas intentiones actorum aliquando differuntur aliquando totaliter perimuntur. Quod etiam consistit circa quaestiones criminum quae moventur, scilicet in accusationibus quas instituunt accusantes et in defensionibus quas faciunt Quae omnia ego Jac. de Bal. considerans accusati diligenter opus quoddam compilare disposui licet invitus, tamen cujusdam precibus inclinatus, in quo advocatis et litigatoribus providendo disponam dante domino per ordinem diligentem, qualiter sit aperte actoris actio proponenda, et quibus allegationibus sit adjuvanda, qualiter etiam quibus defensionibus illius qui convenitur uti debeat advocatus qualiter etiam se possint defendere accusati. Eodem modo tractare de interdictis proposui et edictis et officio judicis, quod licet non sit actio ut putamus tamen locum obtinet actionis hoc igitur opus, quod libellus instructionis advocatorum dici potest, offero in publicum publice omnibus profuturum

Anhang IV. Jac. Bald. lib. instr. 633 Schluß des Werks: In casibus etiam illis, in quibus summaria cognitio adhibetur, dicunt quod libellus non sit necessarius, immo sine libello causa procedat. Sunt autem illi casus speciales in quibus summaria cognitio adhibetur. Unus est ff. ad exhibendum I. III. 8 Sciendum, et ff. ut in poss. leg. Si is a quo, et ff. de carb. ed. I. III. § Causae, et ff. de ventre in poss. mitt. I. 1. 8 Si ea, et ff. de liberis agnoscendis I. Si quis a liberis S Si vel parens. —

634 Anhang V. Bagarottus de exc. dil. ngos sichen lie omni 299 odin op ni elsinge aus illi I 19 haodices bei 129 un 2200 V. Bagarottus. (Anfang der Schrift von den dilatorischen Einreden.) 19160 Zu §. 52. Precibus et instantia congruenti nobilissimi socii et compatris Osmundi Parisiensis archidiaconi 2) compulsus, quam variis exceptionibus sive objectis circa causae initium actoris intentio repellatur, reo judicem declinante, prout juris prudentia ministrabit, ego Bagarotus professor juris civilis scientiae paucis exponam. Agit quis aliter civiliter, aliter criminaliter. Item civiliter aliter suo nomine aliter alieno. Ubi quis criminaliter intendit, suo nomine, quia repellitur alieno, nisi illustris litiget nomine, et crimen intendat injuriarum, ut ff. de publ. jud. I. penult. et ff. de injur. I. ult. Removetur accusator) alicujus, nomine sui vel accusati vel, ratione mixta, partis utriusque ratione, etc. a) So lesen, mit geringen Abweichungen: Ms. Paris. 4604. I. (nur bosmundi), 4604. II., Lips., Bamberg. — Ms. Par. 3969. Ms. Par. 4603 nobilissimi dui h. parisiensis archidiaconi. socii (kein Name). — Edd. nobilissimi socii dni jacii Parisiensis et archidiaconi et patris mei. Wahrscheinlich hat Pancirolus aus diesem Pariser Vater geschlossen, Bagarottus selbst müsse also ein Franzose gewesen seyn (s. o. §. 51). b) In der That fängt also die Abhandlung selbst an ab accusatore (s. o. §. 51). 0

Anhang VI. Roffredi glossa in Cod. 635 VI. Glosse des Roffredus zum Coder. (Aus Ms. Paris. 4536.) Zu §. 72. L. 25 C. de locato (4. 65): J. de agric. et cens. Litibus. Apparet enim ex lege illa quod colonus non teneatur ad restituendam possessionem. Sed ut a Cypri ano audivi lex illa dicta non obest. Quamvis enim non restituatur ei possessio, quia tamen praesumtio sit pro eo, quia qui contradixit hucusque colonus ejus fuit, tamen necesse habet colonus probare dominum se esse vel alium et non eum quem hucusque habuit pro domino. R. mune 19 — lunde einen mein egilde 1

636 Anhang VII. Quästionensammlungen. VII. Probestellen aus den alten Quästionensammlungen. Zu §. 90. 1. Aus Ms. Paris. N. 4603. Quaestio 1. 2) Mandavi procuratori ut fundum venderet. Qui vendidit, sed antequam traderet, denuntiavi ne venderet. Ipse nihilominus tradidit), et ego vendidi alii et tradidi. Quaeritur quis potior sit, utrum qui emit a procuratore, an qui emit a domino. B. 4) qui emit a domino est potior, si denuntiavit dominus procuratori ante pretii solutionem. Rei vindicatio locum habet. Sed dissentiunt B. et M. Aus der Grenobler öffentlichen Bibliothek N. 255. 2. Quaestio 1. 2) Ricardus mutuam pecuniam accepit a Lucasio, cui equum suum obligavit, et ut eo uteretur vice usurarum convenit. Veniente autem tempore solvendae pecuniae Ricardus pecuniam Lucasio obtulit. Lucasius vero cum equitaret in equo obligato ad inveniendum medicum qui filium suum infirmum cua) Steht in der Grenobler Sammlung Num. 35. — Vgl. Hänel dissensiones dominorum p. 591. §. 13. b) Gren. traderet. c) Gren. vendidit et tradidit. d) Gren. B. respondit. e) Fehlt in der Pariser Sammlung.

Anhang VII. Quästionensammlungen. 637 raret, accipere noluit, et sic ad Giroldum ivit, et ut filium suum curaret certum ei dedit. Cumque veniret ad filium mortuum eum invenit. Qui dolendo de morte filii, de equo descendit, equi omissa custodia. Equus amissus est. Interim Ricardus somno gravatus dormivit pecuniamque amisit. Hic tres formantur quaestiones. Prima quarum est, utrum tali oblatione sit liberatus debitor. Secunda est, utrum creditor possit furti conveniri qui equum post oblationem contrectavit. Tertia est, an Lucasius a Giroldo repetere possit. Ricardus agit pignoratitia et furti, Lucasius condictione ob causam. Dicit B., quia debitor non est liberatus, nec creditor tenetur de pignore actione furti. Sed neque medicus restituit quod accepit si solas operas locavit, sed operam cum expensa restituit. UI122999 — Knuutili min ront in solitis anterster ode odil einen nhielt an mnereini vib unolange anten unnanten remitin in anor ba omisiin neenig antibus nibilienisi int es ein mahnun ngichen enge auf mann d ondt seitslog eine anditing seitsbi 919 anningh aenitere nogh beeinten an ein in ein eilichelse) (4 9161 inion die hinaus suission metu teil 2 etianten meine sed illo mildig anders ma ildng angens mobsrup om mobil ein bei minis

638 Anhang VIII. Salathielis ars notaria. milit l be 18210 ili atront ab enszins und mi supmeinung tivimach VIII. Anfang von Salathielis summa artis notariae. 9191 (Ms. Paris 4593.) n09 nietstel uos totiden si do suoisib Zu §. 160. eutradit nois prongig is liquas houp in 598. 9 elo Laudabile vitaeque hominum necessarium tabellionatus officium et officiosa sociorum instantia me Salatielem bononiensem hujus operis iterum coegit ad fabricam, ut circumcidendo superfluum et complendo solerti studio diminutum illimatum revertatur ad limam, inartificiosum suo referatur artifici et inordinatum ad ordinem legitimum reducatur. Et quamvis liber iste purpurei eloquii nitore non floreat, nec fulgida sententia renitescat, per eum tamen universitatis personarum rerum obligationum et actionum ac contractuum et pactorum divisiones beneficiorum renuntiationes et ultimarum voluntatum judicia rudem erudient et eruditum gressu tutissimo ad instrumenta cudenda secundum juris et facti vicissitudinem promovebunt. Erit autem hoc opus quadripartito divisum: tribus videlicet partibus artis notariae theoricae, quarta vero practicae deputatur etc. (Ars notaria ed. Argent. (Salathielis ars not. ms.) 1516. 4.) Cap. II. Quid sit notarius Est autem notarius quae¬ Est autem notarius s. tabeldam persona publicum offi io quaedam persona publica cium gerens, ad cujus fidem

Salathielis summa. 639 officium tabellionatus gerens. hodie publice decurritur ut Ad ejus fidem recurritur ut Scribat et ad eum perennem memoriam in publicam foripse scribat et ad perennem memoriam redigat illa quae mam reducat eaque ab omab hominibus fiant. Et dinibus fiunt. Dicitur autem citur notarius a notando quia notarius a notando quia notat etc. notare debet etc. Ca. IIII. Qui possunt esse Ost (sic) autem notarius notarii. Iste enim notarius 0 esse liber homo etc. homo liber etc. Ca. V. Cujus autoritate Constituitur autem notaconficiantur notarii. Confirius principis auctoritate ciuntur autem notarii ex povel comitis palatini vel cujusquam alterius cui nominatestate principis aut comitis palatini aut alterius cui notim hoc princeps concesseminatim comes potestatem rit etc. concedit etc. Djantur (sic) autem ob¬ Ca. VI. Quae sunt servanda a notario. Debet auservare notarius inprimis etc. i tem servare notarius omnia etc. n Ca. VII. A quibus debet Abstinere vero debet noabstinere. Debet enim se tarius ne conscribat illicita abstinere notarius ne scribat instrumenta etc. aliqua falsa vel illicita instrumenta etc. e ni

Anhang IX. 640 qni momen no de supne aber men 1 nn anteil dann anden inp ebnete n IX. Raimundi Lulli juris particularis. ars (Aus zwei Münchner Handschriften.) Zu §. 184. Ano Quoniam vita hominis brevis est, et scientia juris u multum est prolixa: idcirco ars ista inventa est hac intentione, ut sub compendioso tractatu juris scientia speculari possit, atque ex principiis universalibus juris particularia artificialiter inveniri possint, et etiam jurista per artificium jura scripta recolere, intelligere et diligere sciat. Etiam hac intentione ars ista inventa est, ut juris Scientia, quae potius quam omnes aliae positive tradita est, reducatur ad artem, ut per artem, quae positiones ad necessarias conclusiones reducit, quae in juris scientia positive tradita sunt, ad conclusiones necessarias artificialiter reducantur, ut manifestatur in doctrina tradita in hac arte. Etiam ars ista inventa est, ut per ipsam sciantur fortificari jura scripta, et unum jus cum alio concordari: et etiam ut juristae reddatur ingenium subtile, et ad rationes necessarias jura scripta reducantur: hac etiam intentione ars ista inventa est, ut jura citius addiscantur, et artificialiter de ipsis doctrina detur, et ut melius judicium elucescat, et ut causae breviori tempore terminentur. Multae autem aliae causae sunt, quare ars ista inventa est, sed maxime hac intentione tradita est, ut per ipsam magis diligatur Deus et ei magis serviatur.

R. Lulli ars juris part. 641 Ars ista in tres partes dividitur. Prima pars est de figuris juris, secunda de regulis, tertia de quaestionibus. Nach einer kurzen Angabe der intentio jeder pars folgt: I. De figuris juris. Figura juris in duas dividitur partes. Prima est quadrangularis assituata in circulo composita de duobus quadrangulis ut in se patet. Secunda est triangularis assituata in circulo, composita de tribus triangulis assumtis de arte demonstrativa In prima figura primus quadrangulus est compositus de quatuor literis scilicet A. B. C. D., A. in hac arte significat artem, B. unum hominem, C. Jus, D. alium hominem. Secundus quadrangulus est compositus ex quatuor literis similiter: scilicet E. F. G. H. — E. significat animam B., et F. corpus B., et G. significat corpus D., et H. animam D. Primus quadrangulus est in hac arte hac intentione ut existente causa in BD., tanquam inter actorem et reum, C. inquiratur quoad A. B. D., tali modo quod non sit contra A. Secundus quadrangulus est hac intentione positus ut C. inquiratur diversimode inter E. F. G. H., et est jus per alium modum se habens in EF., et per alium modum n EG. et sic de aliis. In istis duobus quadratis jus quodcunque canonicum s. civile inquiri s. inveniri potest artificialiter, mediante secunda figura juncta primae. Hierauf folgt auf ähnliche Weise die Erklärung der zweiten Figur, womit pars I. geschlossen ist. II. De regulis juris. Regulae juris multae sunt, sed nos sub decem regulis artem istam tradimus. Prima regula est quod omne jus ad A. reducatur. Ss V.

Anhang IX. 642 Et ista regula mensuratur quoad XVI. dignitates s. rationes A. quae sunt bonitas, magnitudo etc. Septima regula est ista quod jus positivum ad jus naturale reducatur et cum ipso concordet, et intelligendo per jus naturale Deum diligere, honeste vivere, unicuique quod suum est tribuere: et hoc fiat uniformiter et naturaliter per terminos figurarum tali modo quod unus terminus non sit contra alium et illud C. eligatur quod majorem concordantiam habet cum jure naturali etc. III. De quaestionibus juris. Quaestiones juris multae sunt, sed nos in XXX. quaestionibus artificialiter doctrinam damus, per quam aliae juris quaestiones per artem solvi possunt etc. XII. quaestio: utrum tenetur Papa mittere de jure praedicatores ad infideles? XVIII. quaestio: utrum pauper habeat jus in divitiis divitis? Die Frage wird aus vielen Gründen bejaht, unter andern aus folgendem Grunde: Ratio quare B. (pauper) habet C. in bonis D. (divitis) est quia A. substantialiter dedit illa bona D. ut ageret de illis bonis in majoritate bonitatis magnitudinis, charitatis, spei, justitiae et cetera, et sic manifestatur quod B. habet C. in bonis D. ut jam dictum est.

Anhang X. R. Lulli ars utr. juris. 643 X. Raimundi Lulli ars utriusque juris. (Pariser Handschrift.) Zu §. 184. Quoniam scientia est longa vita autem brevis, et cum scientia juris sit prolixa et in causis laboriosa, et dubia quidem sunt exstirpanda, idcirco facimus hanc artem brevem, ut scientiam juris deducamus et quod per ipsam ipsa sit argumentativa, tali autem modo ut de hoc a quo oritur opinio intellectus faciat scientiam. In ista arte procedemus philosophice naturaliter et logice, ut aliqui juristae qui non audiverunt naturalia et logicalia, sciant breviter conclusiones necessarias invenire. Per istam quidem artem juristae poterunt facilius addiscere scientiam juris applicando et regulando jura particularia ad universalia jura. Omnibus quidem utilis est haec scientia, maxime vero quibusdam personis videlicet praelatis atque principibus, ut ipsi non decipiantur ab aliquibus eorum falsis juristis etc. Die ganze Wissenschaft wird nun nach Zehn Distinctionen vorgetragen: Distinctio IV. de argumentatione. In parte ista dabimus modum per quem jurista sciat arguere et jus naturale reducere ad syllogismum et hoc sit: Omne ens habens bonitatem, habet rationem faciendi bonum, sed jus

644 Anhang X. R. Lulli ars utr. juris. naturale est ens habens bonitatem, ergo jus naturale habet rationem faciendi bonum etc. Distinctio VI. de explanatione. Lex scripta sive decretalis licet sit concedenda eo quia majores constitue runt ipsam legem aut canonem, jurista quidem tentare debet utrum sit vera aut falsa. Et si invenit eam veram debet per ipsam facere de ipsa veras conclusiones. Si autem invenit ipsam falsam, non debet uti ipsa, neque debet ipsam diffamare sed tacere ut non faciat dedecus superioribus. Modus per quem potest cognoscere legem veram aut falsam est iste: primo debet jurista dividere legem s. canonem secundum paragraphum differentiae in prima distinctione et in secunda positum. Post divisionem debet jurista concordare partes unam cum alia secundum paragraphum concordantiae primae distinctionis et secun dae, et si partes possunt concordari in constituendo totam legem s. canonem secundum nonam regulam, sequitur quod ipsa lex aut canon est modalis et per consequens quod sit vera et si haec omnia lex aut canon non potest pati, falsa est et erronea, et de ipsa non est curandum in legendo neque in allegando, nam alias juri quidem facta est injuria etc. Distinctio X. de quaestionibus. andern: quaeritur utrum homo possit baptizari a Unter diabolo? ad quod respondendum est quod non. Ferner wird hier folgender Rechtsfall aufgestellt, der auch in mehreren anderen Schriften des Lullus vorkommt. Ein Esel weidet am Ufer eines Flusses nahe an einem Schiff, das mit einem Strick ange bunden ist. Er geht in das Schiff, frißt den Strick ab, und nun gehen Schiff und Esel zu Grunde Wer muß den Schaden tragen? Nach der ars juris particularis hat Niemand einen Anspruch auf Ersatz hier aber wird anders entschieden: der Herr des

Anhang X. R. Lulli ars utr. juris. 645) 1 Esels soll Vier Fünftheile des Schadens tragen, der Schiffseigenthümer Ein Fünftheil. Der Grund ist folgender: quia asinus dedit damnum domino barchae per quatuor causas, per elementativam, vegetativam, sensitivam et imaginativam, ex quibus est compositus, barcha autem non dedit damnum domino nisi per elementativam ex qua ipsa est. Zuletzt steht hier folgender Abschnitt De modo docendi hanc artem Si intellectus scholaris existit in gradu positivo magister legat ei totum librum uno mense et dimidio in theorica, altero autem mense et dimidio in practica. Si vero intellectus scholaris erit in gradu comparativo legat magister ei libri theoricam uno mense, et altero mense det ei illius practicam. Si intellectus scholaris erit in gradu superlativo magister teneat ipsum in theorica quindecim diebus, et aliis quindecim in practica. Et iste quidem modus est infallibilis, unde propter hoc potest dici quod haec ars est thesaurus scholarium jus addiscentium tam divitum quam pauperum. ame 11 1d bi 9 10 Tt V.

