XXXIII §. II. Literatur. §. II. Literatur. Bibliographische Werke: E. F. Vogel Lexicon literaturae academico-iuridicae. Lipsiae 1836—37. 2 Voll. 8. Schletter Handbuch der juristischen Litteratur. Grimma 1843. 8. O. A. Walther Hand-Lexicon der juristischen Litteratur des neunzehnten Jahrhunderts. Weimar 1854. 8. A. Exegetische Werke. a. Zum ganzen Corpus luris. Hug. Grotii Florum sparsio ad ius Iustinianeum (Inst. Dig. Cod.). Amsterdami 1643. 12. Simon a Groenewegen van der Made Tractatus de Legibus abrogatis et inusitatis in Hollandia uicinisque regionibus. Amstelaedami 1669. 4. b. Zu den Institutionen. Diod. Tuldeni In IV. Libros Institutionum Commentarius academicus simul et pragmaticus siue forensis. Louanii 1702. fol. (Ed. 3.). Ant. Augustini ad Institutiones Imp. Justiniani Commentarii, in Opp. T. II. Hotmani in IV. Institutionum iuris ciuilis libros Commentarius, in Opp. T. II. (Basileae 1569. Ed. 2a.). In IV. Institutionum Iustiniani libros Explicationes et Adnotationes, ex praelectionibus Tho. Linii collectae. Francoforti 1553. fol. Melch. Kling in IV. Institutionum Iustiniani libros Enarrationes. Francoforti 1545. fol. Joach. Mynsingeri a Frundeck Apotelesma, h. e. Corpus perfectum scholiorum ad Institutiones Justinianeas pertinentium, recogn. Arn. de Reyger. Helmaestadii 1607. fol. N. de Voerda Lectura super Institutiones. Coloniae Agripp. 1493. 4. Henricus de Pyro super Institutis, s.L et a. 4. Contii Notae ad Libros IV. Institutionum Justiniani, in Opp. p. 625 ff. Ferretti Notae in IV. Libros Institutionum Iustiniani, in Opp. Hub. Giphanii in IV. Libros Institutionum Commentarius (Ed. 2.). Accedunt de Imp. Iustiniano Commentarius et Rerum Romanarum Index historicus. Argentorati 1611. 4. Justiniani Institutionum Libri IV. In eosdem Jani a Costa Commentarius, cum notis Th. Marcilii et M. Ant. Mureti etc. cur. Io. van de Water. Traiecti Bat. 1714. 4. Arn. Vinnii in IV. libros Institutionum imp. Commentarius academicus et forensis. Lugduni Bat. 1709. 4. Dazu Joh. Go. Heineccii in A. Vinnii Commentarium etc. Adnotationes. Francofurti ad M. 1736. 4. (Ed. 2.). Ev. Ottonis ad Institutionum Libros IV. Notae criticae et commentarius. Accedit Theophili Paraphrasis interpretatio Latina ex Ed. Reizii, cura lo. Rud. Iselii. Basileae 1760. 4. M. Ant. Mureti Notae in Iustiniani Institutiones, in Opp. ed. Dav. Ruhnkenii, Lugduni Bat. 1789. 4. Voll. 8. Vol. IV. p. 305 ff. Herm. Vulteil in Institutiones I. C. a Iustiniano compositas Commentarius. Ed. 4ta. Marpurgi 1613. 4. Io. Chr. Schambogen Praelectiones in Iustiniani Institutiones. Vetero-Pragae 1) 1676. 2) 1687. 3) 1696. 4. Ioh. Schneidewini in Institutiones Commentarii etc. Coloniae Allobrogum 1626. 4. He. Iac. Zoesii Commentarius ad Institutiones etc. Coloniae Agrippinae 1738.4. Reinh. Bachouii Echtii in Institutiones Commentarii theoretici et practici. Francofurti 1643. 4. Dom. Arumaei Exercitationes Iustinianeae, h. e. ad Institutiones Disputationes etc. Ienae 1601. 4. Cunr. Rittershusii Commentarius nouus in Institutiones. Praefixa est Oratio de Charonda et Zaleuco et nomothesia utriusque. Adiecta collatio legum Atticarum et Romanarum. Argentorati 1618. 4. Ant. Matthaei Commentarius ad Institutiones, in quo etiam illustratur ius hodiernum quo utimur. Traiecti ad Rh. 1672. 4. Wilh. Ludwel Commentarii in Institutiones. Ed. 2. Altdorphii Noricum 1662. 4. und Exercitationes XVIII. in Institutiones, Ed. 4ta. Adj. Disputatio de L. Iustiniani decisionibus, das. 1763. 4. Notae ad v. KELLER, Pandekten. C

Einleitung. XXXIV singulos Institutionum et Pandectarum Titulos, uarias iuris Romani Antiquitates, imprimis usum eorum hodiernum in foris Germaniae ostendentes, in usum Auditorii Thomasiani. Halae Magdeb. 1713. 4. Ioach. Hoppii Commentatio succincta ad Institutiones Iustinianeas, una cum Praecognitis lurisprudentiae. Francofurti ad Via. 1721. 4. And. Homborgii Praelectiones acad. ad Institutiones Iustinianeas. Helmstadii 1703. 4. Io. Iac. Wissenbachii Disputationes ad Instituta Imperialia. Accedunt Emblemata Triboniani, Diatribe de mutuo, Sylloge errorum Irnerianorum etc. Franekerae 1700. 4. Aeg. Hortensii ad IV. Institutionum Iustiniani libros totidem commentariorum libri. Ursellis 1605. 4. Jac. Cuiacii Praelectiones in Institutiones Iustiniani, op. et stud. I. F. I. Réalier-Dumas cum plurimis Adnott. editae. Claromontii 1824. 8. Io. Pomereschii Tirocinium iuris super IV. Institutionum Iustiniani libros, cur. Io. Christ. Noswitzio. Francofurti ad M. 1724.8. Viglii Zuichemi Commentaria in X. Titulos Institutionum, quibus omnia paene testamentorum iura explicantur. Adsunt Praelectiones in Tit. Pand. De R. C. et ad Tit. Cod. De ed. D. Hadr. toll. Leovardiae 1643. 8. Iul. Pacii a Beriga Institutionum Imp. Analysis et Selecta, opera R. Feschii. Basileae 1641. 12. Io. Ferrarii adnotationes in IV. institutionum Iustiniani libros. Parisiis 1533. 12. Joh. Harpprechtii Commentarius de locatione et emphyteusi ad Tit. 25. Lib. III. Institutionum Iustiniani. Tubingae 1609. 8. und in Tit. IX—XII. Lib. 1. Inst. ibid. 1607. 8. Petri de bella pertica Lectura super librum Institutionum. Parisiis 1513. 8. c. Zu den Pandekten. Ant. Schultingii Notae ad Digesta seu Pandectas. Edidit atque animadversiones suas adjecit Nicolaus Smallenburg. Lugduni Bat. 1804—35. 7. T. 8. Diod. Tuldeni Commentarius in Digesta methodicus, aetiologicus, analogicus, pragmaticus. Louanii 1702. 2. Vol. fol. (Ed. 3.). Ant. Mornacii Obseruationes in XXIV. priores libros Digestorum. Ad usum fori Gallici. Lutetiae Paris. 1721. fol. T. I. Und in posteriores XXVI. libros. Opus posthumum. ibid. eod. T. II. Alciati Commentaria in aliquot titulos Digestorum, in Opp. T. I. et II. und Praetermissorum Lib. IIs., das. T. IV. Ant. Fabri Rationalia in Pandectas. Aurelianae 1626. Lugduni 1659. 5. Voll. fol. Gul. Budaei Annotationes in XXIV. Pandectarum libros. Parisiis 1535. fol. und Annotationes reliquae (d. i. altera editio) ib. eod. Auch 1557. fol. Joh. Voet Commentarius ad Pandectas, in quo praeter Romani iuris principia ac controuersias illustriores ius etiam hodiernum et praecipuae fori quaestiones excutiuntur. Coloniae Allobrogum 1778. 2. Voll. fol. Zasii Commentaria in Digesta, in Opp. Vol. I.—III. Io. Brunnemanni Commentarius in L. libros Pandectarum, cur. Sam. Strykio. Wittenbergae 1731. fol. Dazu Io. Bergeri Animaduersiones. Lipsiae 1710. 8. Henr. Zoesii Commentarius ad Digestorum libros L. Lovanii 1718. fol. Eguin. Baronis ad ra noora Digestorum perpetui commentarii (ius Romanum et Gallicum complectentes). Parisiis 1548. fol. Marani Paratitla Digestorum, in Opp. Noodt Commentarius in Libros XXVII. Digestorum, in Opp. T. II. Io. Iensii Stricturae iuris Romani. Rotterodami 1737. 4. Io. Dom. Peregrini Diss. ad Libros VII. usque ad XVI. Pandectarum, additis supplementis ad concurrentes Institutionum titulos, Salisburgi 1755. 4. und Continuatio a Libro XXXV. usque ad finem Pand., ibid. 1760. 4. Math. Wesen becii Commentarii in Pandectas iuris ciuilis et Codicem Iustinianeum, olim dicti Paratitla, aucta ab Arn. Vinnio, cum notis et obss. R. Bachovii Echtii etc. Lugduni Bat. 1649. 4. Io. Iac. Wissenbachii Exercitationes ad L. Libros Pandectarum, quae ... Commentarii uice funguntur. Ed. 4ta, Adiectae sunt Exercitationes ad duos postremos Dig. Titulos De V. S. et De R. I. Lipsiae 1673. 4. Joh. Frid. Böckelmanni Commentariorum in Digesta Libri XIX Lugduni Bat. 1678. 4. Anhang: Lib. 20—23. Nic. Hier. Gundlingii Praelectiones ad Hlocra Pandectarum Oder Gründlicher Discurs über die IV. Erste Bücher der Pandecten, Worin die Grundsätze des Natürlichen, Römischen und Teutschen Rechtes aus Ihren ächten Quellen vorgetragen und erläutert werden. Frankfurt a/M. 1748. 4. Greg. Maiansii ad XXX. ICtorum omnia fragmenta, quae exstant in Iuris Ciuilis Corpore, Commentarii. Geneuae 1764. 2. Voll. 4. Pe. Costalii ad XXV. Libros priores Pandectarum Aduersaria. Coloniae 1597. 4. I. H. Boehmeri Exercitationes ad Pandectas, in quibus praecipua Dig. capita explicantur, cura G. L. Boehmeri. Hanoverae et Gottingae 1745—64. 6. Voll. 4. Thomasii Notae s. litt. b. Ge. Ad. Struuius Gothofredi Immo, h. e. Conciliatio Legum, quas in notis ad Pan¬

XXXV §. II. Literatur. dectas Dion. Gothofredus uerbum Immo usurpando indicare atque arguere assueuerat etc. Francofurti ad M. 1695. 4. Ulr. Huber Eunomia Romana siue Censura Censurae iuris lustinianaei secundum Pandectas et Institutiones, cur. Zach. Huber. Ed. 2. Amstelodami 1724. 4. Io. Guil. Hoffmanni Meletematum academicorum ad Pandectas Semestria duo. Francofurti ad Viad. 1735. 4. Scip. Gentilis Parergorum ad Pandectas Libri II. Originum Liber singularis. Altdorffii 1664. 8. d. Zum Codex. Diod. Tuldeni Commentarius ad Codicem Iustinianeum, in quo Sensa legum cuiusque tituli breuiter illustrantur et perpetua serie disponuntur; enodatis insuper quaestionibus in iudiciis frequentius occurrentibus. Louanii 1712. fol. (Ed. 5.). Eiusdem de ciuili regimine Libri VIII., in quibus pleraque iuris publici capita explicantur. Opus posthumum, quod pro commentario in tres posteriores libros Codicis lustinianaei esse possit. Louanii 1702. fol. Ant. Mornacii Obseruationes in IV. priores libros Codicis. Ad usum fori Gallici (s. oben litt. c.) ibid. eod. T. III. Und in posteriores leges Codicis, ibid. eod. T. IV. Ant. Perezii Praelectiones in XII. libros Codicis Iustiniani Imp. Ed. 3. Amstelodami 1653. fol. Alciati in Titulos et Leges aliquot Codicis Commentaria, in Opp. T. III. Iul. Pacii a Beriga Analysis Codicis. Lugduni 1616. fol. Iensii Stricturae, s. litt. c. Wesenbecius s. litt. c. Fr. Raguelli Commentarius ad Constitutiones et Decisiones Iustiniani, quae XII. Libris Codicis continentur et ad priores Titulos Libri VIII. Cod. Parisiis 1610. 4. Em. Merillii Expositiones in L. Decisiones Iustiniani. Lutetiae Paris. 1618. 4. Codicis Iustinianei Illustrationes a Triga Eruditorum profectae, cum H. Chr. de Senckenberg Disquisitione de usu trium ultimorum Librorum Codicis, cur. Eus. Begero. Francofurti et Lipsiae 1767. 4. (Darin lac. Gothofredi de armorum iure et gestatione inter priuatos, vom Waffenrecht: ad L. un. C. Ut armor. us., etc., Franc. Gratiani de Garzatoribus de Conciliatione legum Dig. et Cod., Hub. Giphanii Tractatus, An Codex deroget Pandectis.) Hub. Giphanii Explanatio difficiliorum et celebriorum Legum Codicis Iustiniani. Coloniae Plancianae 1615. 4. Cypr. Regn. ab Oosterga Commentaria et nouae animaduersiones in omnes et singulas leges, quae continentur in XII. Libris Codicis. Accedunt Disputationes juridicae ad singulas fere leges difficiliores Codicis. Traiecti ad Rh. 1666. 4. Abr. de Pape Commentarius academicus et forensis in duos priores Libros Codicis Iustinianei Amstelodami 1717. 8. Ioh. Jac. Wissenbachii in Libros VII. priores Codicis Iustiniani repetitae Praelectionis Commentationes cathedrariae. Franequerae 1701. 4. Sim. Pe. Gasseri Praelectiones ad Codicem Iustinianaeum eiusque titulos, qui in Digestis non continentur. Accesserunt lac. Gothofredi Prolegomena ad Cod. Theod. reuisa et adiectis summariis aucta. Halae Magd. 1727. 4. e. Zu den Novellen. Maturini Montani Commentarii in Novellam Iustiniani Imp. siue Auth. De Haered. ab intest. uenient, et De Agnatorum iure sublato. Lugduni 1549. 4. Ant. Dan. Sonnemanni Ius Nouellarum Const. D. Iustiniani textualiter explicatum et commentario theoretico-practico illustratum. Francofurti ad Viadrum 1699. 4. Jac. Fr. Ludouici Compendium Novellarum Iustiniani, subiunctis Authenticis, usu hodierno etc. Halae Magd. 1702. 8. Matthiae Stephani Commentarius in Nouellas Iustiniani Imp. Accesserunt Notae Joh. Brunnemanni. Wittebergae 1700. 4. f. Zu einzelnen Büchern, Titeln, Stellen. lac. Voorda Interpretationes et Emendationes iuris Romani, quibus accedit eiusdem oratio pro Decretalibus Pontificum Romanorum epistolis. Traiecti ad Rh. 1735. 8. Aeg. Menagius s. E, a, 8. Hermanni Noordkerk Observationum Decas. In quibus uaria iuris Romani capita exponuntur aut emendantur. Amstelodami 1731. 8. Ioan. Guil. Marckarti Interpretationum receptarum iuris ciuilis lectionum Libri duo. In quibus uariae leges ab emendationibus liberantur, explicantur, illustrantur. Traiecti ad Rh. 1747. 8. Io. a Sande ad titulum Digestorum de diuersis regulis iuris antiqui Commentarius. Lugduni Bat. 1652. 12. C

XXXVI Einleitung. D. Berengarii Fernandi in Legem pacta conventa, Digestis de contrahenda emptione commentarii ab autore in vetustissima Oscensi Hispaniae academia profitente editi et nunc denuo in lucem emissi. Ex bibliotheca C. Rittershusii I. C. Cum praefatione ad Herm. Vultejum. Francofurti 1617. 8. Hectoris Richerii patria Foroiuliensis commentarius in Rubricam Pandectarum De Verborum obligationibus. Ex bibliotheca C. Rittershusii. Francofurti 1617. 8. Everhardi Bronchorstii Commentarius in titulum Digestorum de diversis regulis iuris antiqui. Edo, novissima. (Vorher Amst. 1657. u. sonst). Accesserunt duae Orationes de studio iuris recte instituendo, de dignitate ac praestantia iurisprudentiae. Lipsiae 1677. 12 Ioan. Guil. Marckarti Probabilia receptarum lectionum iuris civilis. Traiecti ad Rh. 1737. 8. B. Branchu Observationes ad ius Romanum, V. ill. Leibnitius contra virum cl. Barbeyraccium vindicatus et Disputationes duae ad Iulium Paulum. Accedit V. ill. Berenger ICti Disputatio ad l. 40. ff. de legat. 1. Lugduni Bat. 1721. 8. Arii Pineli Commentaria ad Constitutiones C. De bonis maternis. Francofurti 1614. 8. und ad Rubr. et L. 2. C. De rescind. uend. ibid. eod. 8. Iulii a Beyma Commentaria in titulum de Verborum Significatione et de Diuersis regulis iuris antiqui. Eiusdem tractatus de moderamine Inculp. Tutelae et de Legitima. Leovardiae 1649. 8. Ioh. Val. Francke über ein Einschiebsel Tribonians beim Ulpian, die Verbannung nach der grossen Oase betreffend; ein Brief an Herrn Etasrath Cramer in Kiel. Kiel 1819. 8. Io. Cannegieteri Observationum miscellanearum liber singularis. Anhang zu Dom. Ulpiani Fragmenta etc. Traiecti ad Rh. 1768. 4. Guil. Doviatii Enarratio in responsa Jurisconsultorum naturalia primae et secundae partis Digestorum. Halae Magd. 1727. 4., in Triga libellorum etc. s. h. §., E, b. Io. Conr. Rückeri Interpretationes, quibus obscuriora quaedam luris civilis capita illustrantur. Lugduni Bat. 1749. 8. Ant. Schultingii Notae ad titulos Digestorum de Verborum Significatione et Regulis iuris, edidit atque animaduersiones suas adiecit Nic. Smallenburg. Lugduni Bat. 1798. 8. Andr. Guil. Cramer Dispunctionum iuris ciuilis liber singularis. Suerini et Wismariae 1792. 8. Io. van de Water Observationum iuris Romani libri tres, in quibus multa iuris ciuilis capita emendantur et explicantur, ac nonnulla aliorum Auctorum loca illustrantur. Traiecti Bat. 1713. 4. Titulos Digestorum Lib. XII. Tit. V. De condictione ob turpem causam et Lib. XXII. Tit. V. De testibus sedecim Codicum Mss. aliorumque subsidiorum criticorum ope emendatos in scholarum exegeticarum usum edidit, notas etc. adiecit Ed. Schrader. Tubingae 1819. 8. Iulii Pacii a Beriga Erauriopardy seu Legum conciliatarum Centuriae VII. Accessit Joh. Mercerii Conciliator siue ars conciliandorum eorum, quae in iure contraria uidentur, utendique iis, quae uere contraria sunt. Hanoviae 1610. 12. Auch Lugduni Francof. 1625. 12. 1631. 8. Antinomiarum iuris dissolutiones. De figuris iuris opusculum. De argumentis legum tractatus. Io. Bellono authore. Lugduni 1551. 16. A non necessaria crisi defenduntur aliquot Pandectarum loci, in Obss. I. R. Cap. 2. G. L. A. Röntgen (praes. Chr. Gottl. Hübner) Prolegomenon ad Titulum Dig. de diuersis regulis iuris antiqui Specimen. Lipsiae 1803. 8. Ed. Osenbrüggen Zur Interpretation des Corpus iuris ciuilis. Kiel 1842. 8. F. Balduini Notae ad Lib. I. et II. Digestorum, in Heineccii Jurispr. Rom. et Att. T. I. p. 773—844. Idem ad L. 40. De R. C., das. p. 845—68. Vgl. das. p. 401 ff. Eiusdem Annotationes in Tit. de Aedilicio edicto, das. p. 869—920. Eiusdem Disputationes duae de iure ciuili ex Papiniano, das. p. 921—992. Eiusd. Explicatio Legis Si pacto XIV. C. De pactis, das. p. 1024—26. Eiusdem Commentarii in Nouellas I. IV. XVIII. et CXVIII., das. p. 1199 — 1228. Eiusdem in Iustiniani leges de re rustica, item in Nouellam I. De haeredibus et lege Falcidia Scholia, das. p. 1229—84. und 1285—1319. v. Bynkershoek Praetermissa ad L. 2. De O. I., in Opp. T. I. p. 305 ff. Iani a Costa Praelectiones ad illustriores quosdam titulos locaque selecta iuris ciuilis, cur. B. Voorda. Lugduni Bat. 1773. 4. Eman. Costa Relectiones L. 9. §. 1. De reb. dub. §. 28. I. De legatis. Commentaria ad L. 29. §. 5. De lib. et post. L. 72. §. 4. De C. et D. L. 3. C. De non num. pec., et Selectae interpretationes circa conditiones et demonstrationes, etc. Salmanticae 1584. 2. Voll. 4. Goueanus ad L. 29. De lib. et post., ad Tit. De uulg. et pup., Variae lectiones iuris ciuilis, ad Tit. ff. Ad leg Falc., Animaduersiones, in Opp. N. 5—11. Hier. Altamirani in Tit. 48. C. de Filiis Official. militar. Lib. XII. Commentarius. Matriti 1648. fol. Petri Peraltae Relectiones in titulis ff. de haered, instit. et ff. de legat. secundo et legat. tertio. Salmanticae 1563. fol. Dom. Aulisii Commentarii ad Titt. Pandectarum De acq. v. am. po., De V. O., de Legatis, Sol. matrim., dann

§. II. Literatur. XXXVII De pignoribus, de bonis maternis, de off. ei. cui mand., de edendo, de transaction., de uulg. et pup., de mora, de donatt., de censibus. Neapoli 1718—20. 2. Voll. 4. lani a Costa in Decretales Gregorii IX. Summaria et Commentarii. Luteciae Paris. 1676. 4. Arii Pineli Ad Rub. et L. 2. C. De rescin. uend. Commentarii. Salmanticae 1573. fol. Decii, Ferrarii, Cagnoli, Franci, et Raevardi Commentarii ad Tit. Dig. De regulis iuris antiqui. Lugduni 1593. fol. (Ferrarii auch Lugduni 1537. 8. 1546. 8.). Contius ad Cod. 7, 33—40. De praescr. lo. te. u. s. w., und 7, 47. De sent. quae pro eo, in Opp. p. 441 ff. und ad Titt. ff. De V. S., De R. I., De grad. et affin., das. p. 709 ff. Ferretti Praelectiones in praecipuos titulos Pandectarum, in Opp., und Codicis, daselbst, und in L. un. C. De sent. q. pro eo, quod interest, daselbst. Franc. Florentis ad Tit. de solutionibus et liberationibus Dig. et Cod. Tractatus, in Opp. jurid. Parisiis 1679. 2. Vol. 4., Vol. 2. p. 326 ff. Iac. Gronouii Diss. ad IV. fragmenta, quae ex Aelii Marciani primo Regularum libro in Pandectis supersunt, in Fellenberg. Iurispr. ant. T. II. N. 22. Io. O. Westenbergii Diuus Marcus seu Diss. ad Constitutiones M. Aurelii Antonini Imp. Lugduni Bat. 1736. 3. P. Barbosae Commentarii ad interpretationem Tituli ff. De iudiciis. Lugduni 1622.4. I. Ant. Lescurii Lex Lecta (40. Si certum petatur). Lugduni 1685. 4. W. van der Muelen Exercitationes in Tit. Dig. De I. et I. et historiam Pomponii De O. I. Traiecti ad Rh. 1723. 4. Hub. Giphanii Lecturae Altorphinae in Titt. Dig. et Cod. De procur., de donatt., de don. q. sub mo., de reuoc. don., de mor. ca. don., de A. R. D., de A. v. A. Po., de acq. v. ret. po., de O. et A., Ne uxor, Ne filius, Auth. Habita, An seruus, Quando fiscus, de hered. act., de V. O. Francofurti 1605. 4. Ioh. v. Nispen Diss. ad Fragmenta, quae in Digestis ex Her. Modestini IX. Libris Differentiarum supersunt. Lugduni Bat. 1752. 4. Guid. Panciroli Thesaurus uariarum lectionum. Lugduni 1617. 4. Ant. Matthaei Commentarius ad Lib. XLVII. et XLVIII. Dig. de Criminibus. Adiecta est luris Municipalis interpretatio etc. Ed. 5. Genevae 1760. 4. Mureti Commentarius de Origine et progressu iuris Romani, ut et de Legibus, SCtis., Responsis Prudentum et Constitutionibus Principum; item in Titt. Dig. De iurisdictione et de Officio eius, cui mandata est iurisdictio, in Opp. T. IV. p. 189 ff. Eiusdem Breues commentarii in praecipuas lustiniani Imp. Nouellas, das. p. 1320—75. Eiusdem ad Leges de famosis libellis et de calumniatoribus Commentarius, das. p. 1428—54. Barthol. Chesii Interpretationum iuris Libri II., in Heineccii Jurispr. Rom. et Att. T. II. p. 1—610. Desselben Differentiae etc. s. unten F, a, 8. Guidi Panciroli Thesaurus uariarum lectionum utriusque iuris, in Heineccii Jurispr. Rom. et Att. T. II. p. 915—1460. Ant. Augustini Emendationum et Opinionum Libri IV. Ad Modestinum siue de Excusationibus Liber singularis, etc., in Opp. T. II. Eiusd. ad Tit. De diuersis regulis iuris antiqui explanationes, in Opp. T. II. Alciati Dispunctionum Libri IV., in Opp. T. IV. Commentarii ad Tit. Dig. De V. S. Alciati, Brechaei, Pornerii. Lugduni 1589. fol. Duarenus in Libri VIII. Dig., in Opp. p. 187—205., in XII, 2. 3. ib. p. 205—27., in XXII, 3—5. et Cod. IV, 22., ib. p. 227—42., in XXIV, 1., ibid. p. 242—94. Dann in Lib. XXVI. XXVIII—XXX., XXXV, 2., XXXVII., XXXIX. XLI—XLIX. Dann in Lib. IV. Cod et tertiam partem Dig., ferner in Cod. IV, 49. et Dig. XXII, 3—5., in Titt. Dig. et Cod. De commodato, de pign. act., de exerc. act., ad leg. Rhod., de instit. act., Quod cum eo qui, de peculio, de tribut., Quod iussu, de in rem uerso, Ad SC. Maced., Ad SC. Vellei., in Cod. IV 30. De non num. pec., in Titt. Dig. et Cod. De compens., de usuris, de naut, foen., Depositi, Mandati, Pro socio, De C. E. etc., ibid. Am Ende (p. 1213 ff.) in Cod. I, 18. VIII, 45. (De iur. et fa ignor, und De euiction.). Hotmani Obseruationum et Emendationum Libri XIII., in Opp. T. L. und Scholae in LXX. Titulos Dig. et Cod., in Opp. T. II. Hieron. de Oroz de Apicibus iuris ciuilis Libri V. Lugduni 1733. fol. I. Gothofred i Nouus in Tit. Pand. De R. I. Commentarius, in Opp. min. p. 705 ff. und Genevae 1653. 4. Ant. Fabri Coniecturarum iuris ciuilis Libri XX. Aurelianae Allobr. 1609. fol. Iul. Pacii a Beriga Commentarius in Titt. Dig. et Cod. De pactis, De transactionibus, et de errore calculi ; in Oeconomia iuris (s. Litt. h.). Zasii Enarrationes in Tit. I. De actionibus, in Opp. T. IV. Steph. Forcatuli Cupido iurisperitus. Lugduni 1553. 4. und in Opp. p. 336 ff. Elb. Leonini Emendationum siue Obseruationum Libri VII. Arnhemii Gelrorum 1610. 4. Raph. de Vilosa Tractatus de Fugitiuis seruis, carceratis, debitoribus, militibus, monachis) ad explicationem Claudii Tryphonini in L225. De V. S. Neapoli 1674. fol. Forcatuli Nekyomantia siue de occulta lurisprudentia dialogi, in quibus excitati Magicis artibus lurisconsulti leges uarias atque selectas noue, uere et

Einleitung. XXXVIII euidenter explicant, in Opp. p. 1. sqq. Eiusdem Auiarium iuris ciuilis, in quo explicantur § Ferae, § Pauonum, § Gallinarum in Tit. I. De R. D., in Opp. p. 472 ff. Eiusdem Commen tarius in Tit. Dig. De I. et I. plane gemmeus, in Opp. (Append. p. 1 ff.). Eiusdem Commentarius de Accusationibus ad Tit. Codicis, in Opp. (Append. p. 101 ff.). H. Th. Pagenstecher in S. Pomponii ad Sabinum de re testamentaria et bonorum possessionibus Libros IV. Commentarius. Accedunt uarii argumenti Dissertationes sex. Lemgouiae 1733. 4. Und P. Corn. Scipio in Nasica optimus, ad L. 2. §. 37. De O. I., Muti loquentes, ad L. 1. pr. C. De off. Praef. Afric., Dissertationum Enneade, Lemgouiae 1746. 4. N. 2. 3. 5. Aeg. Hortensii in L. Pacta conuenta 72. D. De C. E. Ad haec in Tit. D. De praescriptis uerbis Commentarii. Lugduni 1587. 4. Ant. de Leon Commentaria in Titulos ff. De seruitutib. et si cert. peta, et in titul. C. de pact. et in leges difficiles C. De Transact. Salmanticae 1581. 4. Ge. Eberlini in Tit. Dig. De O. I. Explicatio. Cum historica ICtorum., ab Hadriano, usque ad Imp. Maximinum oursgeig: et luculenta eorum, quae ex cuiusque libris excerpta, in Pandectas a Triboniano relata sunt, dwobeise. Henricopoli 1592. 4. Joh. Aueranii Interpretationum iuris Libri V. Ed. 3ia. Lug duni Bat. 1753. 3. Voll. 8. und Opus postumum, continens Interpretationum iuris Libros III. posteriores. ibid. 1746. 2. Voll. 8. Joh. Finestres Praelectiones Ceruarienses siue Commentarii academici ad Tit. Pand. De lib. et post., cum Diatriba de postumis heredibus instituendis uel exheredandis, et ad Tit. De A. v. O. H. Ceruariae Lacetanorum 1750. 4. Nic. Fern. de Castro Exercitationes Salmanticenses siue Praelectiones tres ad L. 1. C. De capitat. ciu. censib. exim., L. 2. C. De fun. dot. princ. I. De emptione et uend. Salmanticae 1636. 4. und Praelectio ad L. 7. C. De aquaeductu. ibid. 1640. 4. und Exterminium gladiatorum siue Praelectio ad L. un. C. De gladiat. pen. toll. Vallisoleti 1643. 4. Gul. Fornerii in Tit. De V. S. Commentarii. Aurelianis 1584. 4. Tractatus siue Repetitiones super L. Diffamari C. De ingenuis manum. B. Blareri, Caes. Contardi, Hier. Cagnoli, Io. Oldendorpii. Accessit Io. Ferrarii Montani breuis Expositio Processus super L. diffam. Coloniae Agripp. 1616. 8. Hier. Laurentii in L. 48. §. 1. De iure fisci Commentaria. Avenioni 1564. 4. P. Bondam Specimen animaduersionum criticarum ad loca quaedam iuris ciuilis deprauata. Franequerae 1746. 4. Hieron. Sapcotus ad primas leges Dig. De V. S. Venetiis 1579. 4. Alex. Picenardi Interpretationes in nonnullos Institutionum Titulos (De testam. ord., De exher. lib., De obligg., Quib. mod. re) Cremonae 1571. 4. Em. Merillii Ex Cuiacio Libri III. Parisiis 1638. 4. Hu. Cini Commentaria. Ad L. Eius (41.) ff. De R. C. et ad L. Contractus (23.) De R. I. Lutetiae Paris. 1574. 4. Nic. Genoa Conciliatio cunctarum Legum, quae in toto Corpore iuris ciuilis inuicem quasi ex diametro sibi contrariari uidebantur, Venetiis 1616. 4. Jac. Galli Clariores iuris Caesarei Apices. Neapoli 1629. 4. Elb. Leonini Emendationum siue Obseruationum Libri VII. Arnhemii Gelrorum 1610. 4. Ant. Pich. Vinves a Lectiones Salmanticenses, siue anniuersaria Relectio in Tit. De Acq. v. am. hered. Salmanticae 1621. 4. und in L. Gallus 29. De lib. et posth. Vallisoleti 1622. 4. und in Rubr., L. 1. L. 11. De legatis 10., L. Cum ita §. in fideicommisso de legatis 20. Salmanticae 1625. 4., und in Rubr., L. 1. L. 4. L. 28. L. 29. De uulg. et pup. subst. ibid. eod. 4. E. A. O. C. Pagenstecher Obseruationum legalium Liber singularis. Wetzlariae 1724. 4. Io. Superioris in singulas leges, quae sunt sub Titulo De seruitutibus, commentarii succenturiati. Tolosae 1555. 4. Auch in Caepolla De Servit. (s. §. 164.) Abr. Wieling Lectionum iuris ciuilis Libri II. Amstelaedami 1736. 8. Io. Borcholten Commentaria in Pand. Tit. De V. O. Helmaestadii 1595. 4. und ad Tit. De A. v. A. Po. ibid. 1592. 8. Pütt. manni Obss. ad loca quaedam Pandectarum, in Opusc. iurid. N. 1. und Guil. O. Reitzii Annotationes sporades, das. N. 4. Angeli Spannocchii Liber sing. ad L. Gallus ff. de lib. et post. Bononiae 1587. 8. und Scaeuola lucidatus s. Paraphrasis ad L. Gallus, ib. eod. Io. Lud. Lopez Commentarius ad L. XII. Cod. De religiosis. Lib. 3. Tit. 44. Caesaraugustae 1675. 4. Wachtleri ad Tit. D. De euictionibus Commentarius, in Opusc. N. 1. Mascouii Exercitatio ad Modestini casus enucleatos, in Opusc. p. 31. ff. Iac. Raeuardi Variorum siue de iuris ambiguitatibus Libri V. Brugis Flandrorum 1564. 8. Joh. Goeddaei Commentarius repetitae praelectionis in Tit. 16. Lib. L. Pandect. De V. S. Herbornae Nassov. 1591. 8. Io. Schilteri Herennius Modestinus siue Fragmenta Libri sing. Teol suonuarizör Commentario illustrata et ad usum fori hodierni redacta. Argentorati 1687. 4. M. Lycklama a Nyeholdt Membranarum Libri VII. Ed. 2. da Leowardiae 1644. 4. Ge. Frantzkii Commentarius ad L. 29. De lib. et

§. II. Literatur. XXXIX post. Argentorati 1653. 8. A. A. Pagenstecheri Bene dicta, s. E, a, S. Ant. Dan. Sonnemanni Praelectiones ad Leges notabiliores Dig. et Cod. Francofurti et Lipsiae 1695. 8. Phil. Decii Lectura super Tit. De R. I. Lugduni 1539. 8. Dynus Comm. super Tit. De R. I. Lugduni 1540. 8. Christoph. Güntzelii Interpretatio Tit. De R. I. Francofurti 1675. 12. Christoph. Coleri Parergorum ad uarios Pand. et Inst. iuris locos Liber singularis. Altdorffii 1664. 8. P. de Greve Exercitationes ad Pandectarum loca difficiliora. Nouiomagi 1660. 8. g. Restitutionen. Car. Ferd. Hommelii Palingenesia librorum iuris ueterum sive Pandectarum loca integra ad modum indicis Labitti et Wielingi oculis exposita et ab exemplari Taurellii Florentino accuratissime descripta. Lipsiae 1767. 1768. 3. T. 8. Jurisprudentia restituta sive Index chronologicus in totum iuris Iustinianaei Corpus, ad modum lac. Labitti, Ant. Augustini et Wolfg. Freymonii, nova tamen et faciliore methodo collectus. Accesserunt Opuscula IV. I. Usus Pandectarum per lac. Labittum cum notis Wilh. Schmuccii. II. Henr. Hahnii Oratio de usu Chronologiae in iure. III. Henr. Brencmanni Diss. de Legum Inscriptionibus. IV. Bern. Henr. Reinoldi Oratio de Inscriptionibus Legum Dig. et Cod. In usum auditorum animadversiones passim adjecit Abr. Wieling. Amstelaedami 1727. 8. h. Repertorien. Index legum omnium, quae in Pandectis continentur: in quo singulae ad singulos lurisconsultorum libros, ex quibus desumptae sunt, ut earum monet inscriptio, referuntur. Item locorum omnium, quibus lurisconsulti in Pandectis, et Iustinianeo Codice, et Institutionum libris, et nouellis constitutionibus citantur. Additur postremo eiusdem Indicis usus. Per lac. Labittum. Parisiis 1557. 4. Christ. Gottl. Haubold Manuale Basilicorum exhibens collationem iuris lustinianei cum iure Graeco Postiustinianeo, indicem auctorum recentiorum, qui libros iuris Romani e Graecis subsidiis vel emendaverunt vel interpretati sunt, ac titulos Basilicorum cum iure Iustinianeo et reliquis monumentis iuris Graeci Postiustinianei comparatos. Lipsiae 1819. 4. Car. Ferd. Hommelii Corpus iuris civilis cum notis variorum. Lipsiae 1768. 8. Conspectus Corporis iuris Romani ad ordinem Institutionum systematice dispositi, accessionibus locorum parallelorum ex reliquis iuribus Imperii communibus aucti. Francofurti et Lipsiae 1764. 8. Corpus iuris civilis, feudalis et canonici titulare, quo omnes tituli adjecta Mnemonica rubricarum Pandectarum et Codicis exhibentur, cum Praefatione Bernh. Klepperbeinii. Lipsiae 1706. 8. Schimmelpennig Hommel rediuiuus. 3 Bde. 8. Cassel 1859. f. Iulii Pacii a Beriga Oeconomia iuris utriusque cum tabulis ad memoriam iuuandam repraesentata et adnotationibus illustrata, etc. Lugduni 1616. fol. Joh. Buno, Memoriale iuris ciuilis Romani, quo tituli omnes et praecipuae leges, quae in 50. Dig. libris sunt, emblematibus et imaginibus ita efficta exhibentur, ut una cum titulorum materiis eorum etiam numeri memoriae imprimi, quin etiam leges illae praecipuae ad suos referri titulos facili negotio queant. Hamburgi 1673. fol. Desselben Memoriale Codicis, Novellarum et Consuetudinum Feudorum, ibid. 1674 fol. Desselben Memoriale Institutionum et Titt. ff. De V. S. et De R. I. etc. Ratzeburgi 1672. 4. Hub. Giphanii Oeconomia iuris siue Dispositio methodica omnium Librorum ac Titulorum totius iuris ciuilis Iustiniani etc. Argentorati 1612. 4. Eus. Begeri Corpus iuris ciuilis reconcinnatum, in tres partes distributum, cum praefatione H. Chr. de Senckenberg. Francofurti et Lipsiae 1767. 2. Voll. 4. Eus. Begeri Conspectus Corporis iuris Romani ad ordinem Institutionum systematice dispositi etc. Tubingae 1762. I. A. Bachii et C. G. Winckleri Noua Additamenta et Obseruationes ad I. H. Bergeri Oeconomiam iuris, s. l. 1794. 4. Wenck Indicum Corporis iuris ciuilis Supplementum, in Opusc. acad. p. 184. fl. Ayrer de necessitate et utilitate indicum iuris uariisque eorundem generibus etc., Praef. ad Waltheri Lexicon, in Opusc. Vol. II. p. 459. ff. Matth. Wesenbecii Oeconomia iuris. Lipsiae 1571. 4. Compendiosa methodus cognitum sibi reddendi uniuersum ius ciuile Pandectarum, Codicis et Novellarum. Heidelbergae 1664. 8. Io. C. E. Münter Index Nouellarum. Detmoldiae et Meyenbergae 1788. 8. Jul. Weiske, Rechtslexicon für praktische Juristen, enthaltend die gesammte Rechtswissenschaft. Leipzig 1839. ff. 8.

